Ostatné športy

Najťažší 400-metrový beh na svete sa blíži: Ako skokanský mostík na Štrbskom Plese zdolať, poradí 4-násobný víťaz

Už len niekoľko dní ostáva do štartu najťažšieho 400-metrového behu na svete. Na štart sa postavia aj známi športovci. Ak budete medzi nimi, nechajte si poradiť od najlepšieho Slováka, ktorý tieto preteky vyhral už štyrikrát.

Ilustračný obrázok k článku Najťažší 400-metrový beh na svete sa blíži: Ako skokanský mostík na Štrbskom Plese zdolať, poradí 4-násobný víťaz
Zdroj: Redbull

Na Red Bull 400, ktorý sa bude konať v sobotu 3. augusta na Štrbskom Plese, je ešte stále možné prihlásiť sa. Mužská kategória je už síce plná, ale pár miest ostalo voľných v ženskej kategórii i v štafetách. Tak čo, trúfate si?

Výbeh do strmého kopca preverí vašu vôľu a odhodlanie. Na Štrbskom Plese vás čaká strmý terén so 125 metrov vysokým mostíkom, ktorý je položený vo výške 1346 m n. m. Trať zodpovedá dĺžke štyroch futbalových ihrísk a výške 40-poschodovej budovy. Štrbské Pleso je jednou z dvadsiatich lokalít, v ktorých sa tento rok „štyristovka“ beží.

„Z Liberca v Česku si prvenstvo už odniesol slovenský účastník Jakub Šiarnik a ďalšou zastávkou Red Bull 400, ktorej kraľoval Slovák, bolo Zakopané v Poľsku. Tam si po prvé miesto vybehol minuloročný víťaz zo Štrbského Plesa, Tomáš Čelko,“ prezradila Monika Viňanská z Red Bull. A i napriek tomu, že Tomáš tento rok bude v Tatrách chýbať, ostatným účastníkom poradil, ako svojich štyristo metrov zvládnuť.

„Tieto preteky dokáže odbehnúť každý, kto nemá zdravotné obmedzenia. Tým, že je trať krátka, tak ju vybehnú všetci. Akurát sa na to musíte psychicky pripraviť. Že pôjdete, nezastavíte sa a budete pomaly kráčať až na vrchol, kde dostanete medailu. Dôležité je však aj nastavenie v hlave, nie je úplne zaručené, že človek s najlepšou kondíciou tieto preteky aj vyhrá,“ vysvetľuje Tomáš Čelko, štvornásobný víťaz pretekov Red Bull 400.

Do štartu pretekov ostáva niečo vyše týždňa, takže stále máte priestor na prípravu. Tomáš prezradil pár tipov, ako na to: „Ak ešte máte čas na tréning a nie je sobota ráno tesne pred behom, tak si to určite niekde vyskúšajte. Hocijaký strmý kopec, alebo aspoň doskočisko pod mostíkom. Skúste si to rýchlejšie, alebo naplno vybehnúť. Zhruba 50 až 100 metrov. Aby ste vedeli, do čoho idete a ako to bude bolieť. Skúste si to dva až trikrát v tréningu, potom môžete pridať dlhší tréning na zjazdovke, napríklad na Solisku. Alebo inú dlhšiu túru, kde si pridáte aj nejaké dva až tri výbehy, 10 až 15-minútové. V strmom kopci bežte vkuse desať minút tak, aby ste sa nezastavili a dali to na jeden šup.“ A na záver trocha motivácie od Slováka, ktorý už má doma zbierku šiestich trofejí z pretekov Red Bull 400: „Treba si to upratať v hlave, pripraviť sa na to, že to bude aj bolieť a že to nebude jednoduché. Povedzte si však, že to chcete dokončiť, že to chcete dobehnúť!“

Na štart sa tento rok okrem víťaza z Liberca, premiérovo postavia aj dakarista Štefan Svitko a tréner Maroš Molnár. Snowboardista Zoltán Strcuľa si po minuloročnej štafete vyskúša celú trať sám. Skúsite aj vy?

Zdroj: Redbull
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM