Zo zahraničia

Najväčší ľadovec na svete sa pohol prvýkrát po 30. rokoch: Je trikrát väčší ako New York

Podľa satelitných snímok ľadovec, ktorý váži takmer bilión ton, rýchlo driftuje okolo severného cípu Antarktického polostrova. Napomáhajú tomu silné vetry.

Ilustračný obrázok k článku Najväčší ľadovec na svete sa pohol prvýkrát po 30. rokoch: Je trikrát väčší ako New York
Zdroj: TASR / Angus Duncan

Najväčší ľadovec na svete sa po viac ako troch desaťročiach prvýkrát pohol, oznámili v piatok vedci, ktorých cituje tlačová agentúra AFP.

Antarktický ľadovec s rozlohou takmer 4000 kilometrov štvorcových s názvom A23a je približne trikrát väčší ako New York.

Odkedy sa ľadovec, na ktorom sa kedysi nachádzala sovietska výskumná stanica, v roku 1986 odtrhol od šelfového ľadovca Filchner-Ronne v západnej Antarktíde, uviazol na dne Weddellovho mora.

Váži skoro bilión ton

Najnovšie satelitné snímky ukazujú, že ľadovec, ktorý váži takmer bilión ton, teraz rýchlo driftuje okolo severného cípu Antarktického polostrova, čomu napomáhajú silné vetry a prúdy.

Keď naberie na sile, kolosálny ľadovec sa pravdepodobne spustí do antarktického cirkumpolárne­ho prúdu.

Ten ho nasmeruje do Južného oceánu na cestu známu ako „ľadovcová ulička“, kde sa v tmavých vodách nachádzajú ďalšie podobné ľadovce.

Prečo sa A23a vydáva na svoju púť práve teraz, zatiaľ nie je jasné. A23a patrí medzi najstaršie ľadovce na svete.

Problém pre faunu a flóru

Je možné, že A23a sa opäť zastaví na ostrove Južná Georgia. To by však predstavovalo problém pre antarktickú faunu a flóru. Na ostrove sa totiž rozmnožujú milióny tuleňov, tučniakov a morských vtákov, ktoré si hľadajú potravu v okolitých vodách.

Ľadovec by mohol „odrezať“ tento prístup.

V roku 2020 ďalší obrovský ľadovec A68 vyvolal obavy, že sa zrazí s Južnou Georgiou, rozdrví morský život na morskom dne a odreže ho od prístupu k potravinám. Takejto katastrofe sa nakoniec podarilo zabrániť, keďže sa ľadovec rozpadol na menšie kusy.

ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM