Webnoviny - Svet

Najväčšia výmena sezóny poslala Arenasa do Orlanda

WEBNOVINY.SK

Vince CarterFoto: SITA/APORLANDO 19. decembra (WEBNOVINY) – Tri kluby Orlando Magic, Washington Wizards a Phoenix Suns v sobotu pristúpili k najväčšej výmene hráčov v doterajšom priebehu sezóny NBA. Teda aspoň pokiaľ ide o kvalitu. Iniciatívy sa chopili predovšetkým Floriďania z Orlanda, ktorí sa už nevydržali pozerať na kolísavé výkony ambiciózneho tímu. Výsledkom sú vlastne dve samostatné transakcie. Za obeť im padli dvaja členovia základnej päťky Vince Carter a Rashard Lewis, spolu s nimi odchádzajú aj lavičkoví Mickael Pietrus a Marcin Gortat. Magic sa v prospech Phoenixu vzdali práva výberu v prvom kole najbližšieho draftu. Za to všetko získali problematického rozohrávača Washingtonu Gilberta Arenasa, z Phoenixu prichádza Jason Richardson a po roku a pol sa vracia do známeho prostredia aj Hedo Türkoglu. Suns „pribalili“ Orlandu tiež krídelníka Earla Clarka. Carter, Gortat a Pietrus putujú do Phoenixu. Najhoršie dopadol Lewis, ktorí sa ocitol v najslabšom tíme Východnej konferencie Washigtone.

„Potrebovali sme zvýšiť údernosť. Všetci chlapci, ktorých sme získali, dokážu veľmi šikovne narábať s loptou. Po dvadsiatich piatich zápasoch sme si uvedomili, že nám niečo chýba. Chcelo to zmenu,“ vysvetlil dôvody prezident Magic Otis Smith. Orlando ako ašpirant na titul prehral šesť z ostatných siedmich zápasov a jeho hendikep začal biť do očí najmä v porovnaní s víťaznými sériami rivalov z konferencie Bostonu a Miami. Preto sa Magic v uplynulých dňoch pokúšali získať jednu z hviezd súťaže – Carmela Anthony z Denveru či Chrisa Paula z New Orleans.

Napokon prichádza Arenas. Mnohí považujú odchod Cartera za priznanie Smithovo omylu s angažovaním rozohrávača či krídelníka z New Jersey v roku 2009, keď po prehratej finálovej sérii s Los Angeles Lakers odišiel Türkoglu do Toronta. „Nepovažoval by som to za priznanie chyby. Neľutujem rozpad finálového tímu. Myslím si, že to bolo v tom čase správne riešenie,“ bráni sa Smith. S Arenasom ho spájajú spomienky na spoluprácu v Golden State. "Mám radosť, že som späť v hre o play-off. Už mi to chýbalo. Je skvelé zahrať si chlapcami, ktorí majú vieru vo víťazstvo,“ privítal zmenu na zranenia náchylný rozohrávač, ktorý si v uplynulej sezóne odslúžil 50-zápasový dištanc na manipulovanie so strelnou zbraňou v klubovej šatni. Magic síce posilnili pozície rozohrávača a krídelníka, ale teraz im chýba kvalitný náhradník pivota Dwighta Howarda. Táto úloha patrila doteraz Poliakovi Gortatovi. "To je vec, z ktorej sme mali obavy. Ale myslím si, že to stálo za to riziko,“ uzavrel tréner Orlanda Stan van Gundy.

Spokojnosť zavládla aj vo Washingtone a Phoenixe, kde sa takisto zbavili hráčov, ktorí boli nepohodlní, alebo nenapĺňali očakávania. „Totálna prestavba. Boli sme v situácii, keď sa traja naši najlepší hráči bili o jednu pozíciu,“ komentoval tréner Wizards Flip Saunders, zatiaľ čo prezident Suns Lon Babby konštatoval: "Carter a Pietrus posilnia našu obranu na perimetri a aj v útoku by mohli zvýšiť výbušnosť. Prirodzene, že potrebujeme kvalitu najmä pod kôš a Gortata sme už dlhšie sledovali.“

SITA, AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM