Webnoviny - Svet

Najväčšie košické strašidlo zmizne, zbúrajú ho

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 16. augusta (WEBNOVINY) – Tridsať rokov rozostavané košické kongresové centrum na rohu Južnej triedy, ktoré hyzdilo centrum mesta, zbúra do konca roka investor – rakúska spoločnosť Falkensteiner Hotel Besitz, s.r.o.

Uviedol to dnes na brífingu zástupca investora Juraj Koban. Doložil, že búracie práce potrvajú najmenej dva mesiace. Náklady na búranie dosiahnu niekoľko stotisíc eur.

Objekt sa začal stavať spolu s košickým Domom techniky začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia, no po zmene režimu stavba nebola ukončená. Časom ju kúpil taliansky investor, no ani on tu v priebehu niekoľkých rokov nič neurobil. Potom budovu kúpila rakúska spoločnosť Falkensteiner Hotel Besitz, ktorá v roku 2008 získala povolenie na zbúranie objektu a chcela tu postaviť hotel, no svoj plán pre krízu pozastavila.

„Nedokončená a schátraná budova, ktorá takmer 30 rokov iritovala Košičanov, bude do konca roka zbúraná. Vedeniu mesta sa rokovaniami podarilo dosiahnuť, aby investor zbúral objekt na svoje náklady. Osobne sa tomu teším a verím, že táto správa poteší aj ďalších Košičanov,“ povedal primátor Košíc Richard Raši, pre ktorého vyriešenie tohto problému bolo jednou z priorít.

Investor nesmie pri búraní objektu použiť trhaviny, a tak objekt bude likvidovať postupnou demontážou. V súčasnosti už začalo čistenie priestranstva od náletových drevín a krovísk ako aj odpadkov, ktoré tu zanechali asociáli. Skelet budovy budú postupne strihať a drviť špeciálne mechanizmy.

Obyvatelia okolitých ulíc musia rátať so zvýšeným pohybom strojov, áut, zvýšeným hlukom a prašnosťou. Zástupca firmy, ktorá bude objekt likvidovať prisľúbil, že sa budú snažiť znížiť prašnosť kropením vodou. Nebezpečný odpad firma odvezie a na mieste ostane len podrvená sutina, ktorú investor plánuje využiť v budúcnosti.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM