Webnoviny - Svet

Najväčšou starosťou Bank of England je inflácia

WEBNOVINY.SK

Budova Bank of England v Londýne.Foto: Ilustračné foto SITA/APLONDÝN 13. júna (WEBNOVINY) – Inflačné očakávania sú hlavným dôvodom znepokojenia Bank of England (BoE) a tvorcovia britskej menovej politiky si nemôžu byť úplne istí, že zostanú stabilné, uviedol hlavný ekonóm britskej centrálnej banky Spencer Dale v predslove k pravidelnému štvrťročnému bulletinu BoE.

Zdá sa, že dlhodobé inflačné očakávania v krajine sú stabilné, ale z najnovšieho prieskumu nie je úplne jasné, či krátkodobé opatrenia stále zodpovedajú želanej výške inflácie maximálne na úrovni 2 %, uviedol Dale v bulletine, ktorý centrálna banka zverejnila v pondelok.

Inflácia vo Veľkej Británii je teraz na dvaapolročnom maxime 4,5 % a vyjadrenie Spencera Dalea je v podstate v súlade s názormi, ktoré sú v zázname z májového zasadania britskej centrálnej banky. Dale už od februára hlasoval za to, aby BoE ukončila svoju politiku rekordne nízkych úrokových sadzieb. Ako hlasoval na minulotýždňovom zasadaní centrálnej banky, však bude jasné až v závere tohto mesiaca.

Prieskum BoE ukázal, že rast inflačných očakávaní v rámci britských domácností sa nedá úplne vysvetliť ekonomickými faktormi, ako je vývoj hrubého domáceho produktu či terajšia úroveň inflácie. To naznačuje, že existovať môžu aj iné dôvody, napríklad strata dôvery voči centrálnej banke.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM