Webnoviny - Svet

Najvyšší súd nekomentuje sťažnosť na Harabina

WEBNOVINY.SK

Harabin Foto:

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Najvyšší súd zatiaľ nechce komentovať sťažnosť štyroch sudcov, ktorú podali na šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu. Agentúre SITA to dnes povedal hovorca súdu Peter Préti. Pridal sa k ministerstvu spravodlivosti, ktoré popoludní uviedlo, že to komentovať nemôže. „Každý občan má právo po splnení všetkých podmienok určených Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd podať sťažnosť na ESĽP. Najvyšší súd si počká na meritórne rozhodnutie najprv na vnútroštátnej úrovni,“ uviedol pre SITA Préti.

Štyria sudcovia – Miroslav Gavalec, Zuzana Ďurišová, Elena Berthotyová a Peter Paluda podali sťažnosť na európsky súd posledný deň minulého roka. Vyplýva to z informácie, ktorú zverejnili na internetovej stránke sudcovia.sk. Informoval o nej portál etrend.sk.

Súdna rada zvolila bývalého ministra spravodlivosti Harabina do funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR vlani v júni. Harabin mal v tom čase prerušený výkon funkcie sudcu. Sudcovia, ktorí sa na neho sťažujú, však tvrdia, že ako minister sa nemohol uchádzať o post predsedu, lebo funkciu sudcu nevykonával. Podľa portálu tiež upozorňovali na to, že ako šéf rezortu mohol priamo ovplyvňovať kariéru časti členov Súdnej rady, takže bola ohrozená nezávislosť voľby.

Sudcovia sa predtým, ako sa obrátili na súd v Štrasburgu, sťažovali na Ústavný súd SR. Vo svojej sťažnosti tvrdili, že zvolením Harabina sú porušované ich práva na nerušený výkon funkcie. Na európsky súd sa obrátili preto, lebo domáci súd zatiaľ o ich žiadosti nerozhodol. Portál tvrdí, že v odkladaní rozhodnutia súdu vidia porušenie princípu, podľa ktorého má každý právo na to, aby bola jeho vec vybavená nezávislým súdom v primeranej lehote. Upozorňujú aj na to, že sú tiež vystavovaní sankciám zo strany predsedu Najvyššieho súdu SR.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM