Zo Slovenska

NAKA: Najzneužívanejšou drogou na Slovensku je marihuana, nasleduje pervitín

Najčastejšie zneužívanou drogou na Slovensku je marihuana, nasleduje pervitín a kokaín, pričom heroín je už na ústupe.

Ilustračný obrázok k článku NAKA: Najzneužívanejšou drogou na Slovensku je marihuana, nasleduje pervitín
Zdroj: TASR

Pre TASR to uviedol Tomáš Jakabovič z Národnej protidrogovej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Najčastejšie zneužívanou drogou, to je vlastne trend, ktorý pokračuje aj z predchádzajúcich rokov, je marihuana,“ povedal Jakabovič. Podľa neho ide o európsku drogu číslo jeden a tento stav kopíruje aj Slovensko. Pri pestovaní vo vnútri sú jej výrobcovia schopní zbierať úrodu aj štyrikrát ročne.

Naopak, výskyt hašiša je v Slovenskej republike skôr zriedkavý, nakoľko jeho užívanie u nás nemá tradíciu.

>Na druhé miesto v rebríčku najzneužívanejších drog na Slovensku zaradil Jakabovič pervitín. „Pervitín je vlastne takým českým a slovenským až kultúrnym prvkom. Droga sa tak týka predovšetkým týchto dvoch krajín,“ doplnil.

Na tretie miesto v zneužívaní zaradil expert kokaín, ktorý je tradične známy aj ako droga bohatých, a to pre jeho vyššiu cenu.

Na ústupe je v posledných rokoch heroín, do popredia sa však dostáva užívanie rôznych psychoaktívnych a syntetických látok.

Tieto látky sú tu len niekoľko rokov, takže my vlastne nevieme, čo spôsobujú pri dlhodobom užívaní. To je to riziko, na ktoré treba upozorniť najmä mladých ľudí,“ upozornil Jakabovič.

Situáciu navyše komplikuje fakt, že nie každú takúto látku je možné okamžite zaradiť na zoznam zakázaných látok. „Niektoré z nich sú využívané v súkromnom sektore, buď je to chemický, alebo farmaceutický, a tam sa zohľadňuje viacero faktorov, pretože to má priamy dosah na trhovú ekonomiku,“ uzavrel.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM