Krimi

NAKA prezradila detaily akcie Tiger: Medzi podozrivými sú aj príslušníci Policajného zboru

Od utorka do stredy prebiehala policajná akcia s krycím názvom Tiger. NAKA zasahovala na území Žilinského, Banskobystrického, Bratislavského a Nitrianskeho kraja.

Ilustračný obrázok k článku NAKA prezradila detaily akcie Tiger: Medzi podozrivými sú aj príslušníci Policajného zboru
Zdroj: TASR

Akcia prebehla v rámci spoločného vyšetrovacieho tímu s policajnými a justičnými orgánmi Francúzska, Poľska a Ukrajiny za aktívnej účasti prokurátorov Krajskej prokuratúry v Žiline. Polícia o tom informovala prostredníctvom svojej facebookovej stránky.

„Jej účelom bolo zaistenie osôb a vecí dôležitých pre trestné konanie vo veci zločinu neoprávneného zaobchádzania s látkami s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom, a obzvlášť závažného zločinu legalizácia príjmu z trestnej činnosti spáchaných organizovanou skupinou,“ uviedla polícia.

Zadržaných 24 osôb

Počas akcie policajti zadržali 24 osôb, vykonali 15 domových prehliadok, 7 prehliadok nebytových priestorov a 8 prehliadok motorových vozidiel.

„Zaistili sme niekoľko stoviek balení anabolických steroidov, rastových hormónov, liekov a iných preparátov rôzneho druhu, hotovosť 21 200 britských libier, 83 500 eur. Zaistili sme tiež účtovné a obchodné dokumenty rôznych firiem so sídlom na Slovensku a v zahraničí, ale aj 21 mobilných telefónov, 15 počítačov, desiatky USB kľúčov a iných nosičov dát a desiatky iných vecí dôležitých pre trestné konanie,“ konkretizovala polícia.

Muži zákona doplnili, že na základe príkazu prokurátora boli zaistené finančné prostriedky na 14 bankových účtoch viac ako 220 000 eur. „Príkazom prokurátora bol zaistený majetok hlavnému podozrivému, konkrétne 2 budovy, 6 motorových vozidiel, zbrane a iné veci v hodnote najmenej 520 000.“

Ako to malo fungovať?

Vyšetrovateľ obvinil 12 osôb a 2 právnické osoby, obchodné spoločnosti so sídlom na Slovensku.

„Trestná činnosť mala spočívať v tom, že páchatelia ako členovia medzinárodnej organizovanej skupiny mali sústavne zadovažovať na území Čínskej ľudovej republiky alebo v iných krajinách Východnej Ázie vo veľkom rozsahu prípravky s obsahom látok s anabolickým účinkom. Tie mali dovážať na územie Poľskej republiky, kde ich mali bez oprávnenia spracovávať do preparátov uvádzaných na trh v injekčnej a v tabletovej forme s rôznym označením. Zadovážené preparáty, mali podľa požiadaviek zasielať odberateľom do Francúzska a iných krajín Európskej únie. Tí si mali preparáty objednávať prostredníctvom internetu,“ uviedla polícia s tým, že dovážať a distribuovať ich mali okrem iného aj na území Slovenska. „Takýmto spôsobom mali získať neoprávnený finančný prospech viac ako 5 miliónov eur.“

Polícia Slovenskej republiky doplnila, že medzi podozrivými sú najmenej dvaja príslušníci Policajného zboru.

Pozrite si aj policajné zábery z akcie Tiger v pripojenom videu. Ak sa vám nezobrazuje, kliknite tu.

Zdroj: Policajný zbor SR

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie