Webnoviny - Svet

Nákupy spotrebičov pred Vianocami netreba odkladať

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 17. novembra (WBN/PR) – Minulý týždeň sa v médiách zverejnila informácia o konaní Európskej komisie voči Slovensku vo veci sporného zákona o odpadoch, ktorý v súčasnosti porušuje jeden zo základných pilierov fungovania Európskej únie, a to voľný pohyb tovarov. Podľa súčasného zákona sa vyradené elektrozariadenia nesmú vyvážať na spracovanie mimo územia Slovenska a musia sa recyklovať výlučne v slovenských spracovateľských fabrikách. Spracovanie na Slovensku je pritom vo väčšine prípadov drahšie ako v zahraničí, čo spôsobuje, že na Slovensku sú vyššie recyklačné poplatky nových výrobkov ako v okolitých krajinách, čo predražuje aj samotné spotrebiče.

V niektorých médiách sa v tejto súvislosti objavili informácie o možnom zlacnení spotrebičov, a to už od januára 2011 a odporúčania, aby slovenskí spotrebitelia odložili predvianočné nákupy spotrebičov až do nového roka.

V tejto súvislosti upozorňujeme slovenských spotrebiteľov, ako aj médiá, na nasledovné skutočnosti:

  • Zníženie recyklačných poplatkov by bolo možné až po zmene zákona o odpadoch, v rámci ktorého by sa povolil vývoz elektroodpadu na spracovanie krajín s lacnejším spracovaním ako na Slovensku. Takáto zmena zákona by podľa našich skúseností vzhľadom na proces pri schvaľovaní nového zákona pripadala do úvahy najskôr od júla 2011, teda určite nie už od januára 2011.
  • Znížením recyklačných poplatkov by sa skutočne mohli znížiť ceny spotrebičov z radu bielej techniky, avšak nie v rozpätí, aké bolo prezentované v médiách (10% v prípade chladničiek, 5% v prípade malých spotrebičov). Zníženie cien bielej techniky by bolo maximálne na úrovni 1 až 3%.

Príklad: Recyklačný poplatok zahrnutý do ceny chladničky na Slovensku je v súčasnosti 22 EUR vrátane DPH. Tvoria ho náklady na zber a dopravu, náklady na samotné spracovanie a režijné náklady. Pri znížení cien spracovania na Slovensku o polovicu by sa recyklačný poplatok mohol znížiť o približne 5 EUR vrátane DPH. Priemerná cena chladničky je dnes približne 350 EUR. Zníženie ceny o 5 EUR predstavuje asi 1,5% pokles ceny. Podobne by tomu bolo pri malých spotrebičoch, kde je recyklačný poplatok v súčasnosti 0,40 € pri vysávačoch a 0,20€ pri ostatných malých domácich spotrebičoch (mixéry, žehličky a pod.)

  • Zníženie cien spotrebičov aj o tieto hodnoty 1–3% by však budúci rok pomohli rozhýbať domáci trh so spotrebičmi, ktorý klesol kvôli kríze o 15–25%.

Zníženie cien spotrebičov je možné dosiahnuť až po schválení zmeny zákona o odpadoch v parlamente SR, ktorého dôsledkom by bola podľa nášho očakávania znížená cena spracovania u slovenských spracovateľov. Súčasne chceme potvrdiť, že nie je našim cieľom vyvážať použité elektrozariadenia do zahraničia na spracovanie, ale využívať už vybudované slovenské kapacity, keď tieto ponúknu konkurenčné ceny voči zahraničným.

Zmena zákona o odpadoch je najskôr možná v druhom polroku 2011. Odporúčania, aby spotrebitelia odkladali predvianočné nákupy spotrebičov až do januára sú preto založené na nepresných informáciách. Slovenskí spotrebitelia by preto na základe nich nemali meniť svoje predsavzatia o predvianočných nákupoch malých či veľkých domácich spotrebičov (tzv. bielej techniky).

Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu ENVIDOM koordinuje a riadi zber a recykláciu odpadu z veľkých a malých domácich spotrebičov na území celého Slovenska. Tento kolektívny systém založili výrobcovia bielej techniky, ktorí na slovenskom trhu predávajú elektrospotrebiče značiek ARDO, BOSCH, Electrolux, ETA, Gorenje, Hot Point-Ariston, Indesit, Ignis, Mora, Moulinex, Rowenta, Siemens, Tefal, Whirlpool a Zanussi. ENVIDOM ako nezisková organizácia úzko spolupracuje s obcami a zbernými dvormi, maloobchodníkmi, distribútormi a spoločnosťami, ktoré sa zameriavajú na prepravu, spracovanie a recykláciu elektroodpadu.

Ďalšie informácie poskytne: Jana Nahálková, ENVIDOM – Združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu Ružová dolina 6 821 08 Bratislava Tel.: 02 / 5022 1300 e-mail: jana.nahalkova@envidom.sk

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM