Webnoviny - Svet

Nálada na slovenskom pracovnom trhu je pozitívna

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Nálada na slovenskom pracovnom trhu je podľa spoločnosti Manpower pozitívna. Podľa prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť na vzorke 753 zamestnáva­teľov, vo štvrtom štvrťroku tohto roka očakáva 12 % opýtaných zamestnávateľov na Slovensku nárast počtu zamestnancov a 10 % ich pokles. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v poslednom kvartáli tohto roka nečaká 68 % zamestnávateľov a 10 % oslovených zamestnávateľov sa k tejto otázke nevedelo vyjadriť. „Nálada je opatrne pozitívna, ale predsa len pozitívna,“ uviedla na tlačovej besede generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jana Rezlerová.

Najoptimistickejší je spracovateľský priemysel, najpesimistickejší poľnohospodári

Zamestnávatelia v šiestich z desiatich odvetví podľa nej očakávajú vo štvrtom štvrťroku 2011 zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási spracovateľský priemysel, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 15 percentuálnych bodov prevýšil percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať. Rovnako pozitívne vyhliadky sú aj vo veľkoobchode a maloobchode. V tomto sektore je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, 12 percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prijímaním zamestnancov. Mierny nárast počtu pracovných síl predpovedajú zamestnávatelia v stavebníctve a v odvetví financií, poistenia, nehnuteľností a ďalších služieb podnikom.

Najmenej optimistické sú náborové plány zamestnávateľov v odvetví poľnohospodárstva, poľovníctva, lesníctva a rybolovu. Percento zamestnávateľov, ktorí očakávajú prepúšťanie zamestnancov, v tomto odvetví o 14 percentuálnych bodov presiahol počet firiem, ktoré sa chystajú rady zamestnancov rozširovať. Rovnako negatívny výhľad je aj v štátnej správe, zdravotníctve, vzdelávaní a kultúre, kde percento subjektov s plánovaným znižovaním stavu zamestnancov je o 13 percentuálnych bodov vyššie ako percento subjektov, ktoré plánujú zamestnancov prijímať.

Bratislavskí zamestnávatelia sú v poslednom štvrťroku tohto roka najoptimistickejší

V tomto regióne je totiž o 10 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ktorí chcú rozširovať rady zamestnancov oproti firmám, ktoré idú prepúšťať. Nasleduje západné Slovensko, kde tiež prevládajú zamestnávatelia s očakávaným náborom zamestnancov. Pozitívna situácia sa podľa prieskumu očakáva aj na strednom Slovensku. Najmenej optimizmu majú zamestnávatelia na východnom Slovensku. V tomto regióne totiž percento zamestnávateľov, ktorí chcú prepúšťať, prevýšilo o 5 percentuálnych bodov percento zamestnávateľov s plánovaným prijímaním zamestnancov.

Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok na sledovanie zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. Na Slovensku sa tento výskum uskutočnil prvýkrát. V rámci projektu Manpower Index trhu práce na 4. kvartál 2011 bola oslovená reprezentatívna vzorka 753 zamestnávateľov na Slovensku a bola im položená rovnaká otázka: "Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca decembra 2011 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?”.

Spoločnosť ManpowerGroup poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca a pomáhajú jej klientom dosiahnuť svoje ciele a zvýšiť si konkurencieschop­nosť. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako 2 tisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov. Vďaka svojej sieti 5 pobočiek nájde Manpower ročne pre 500 klientov 6 tisíc nových spolupracovníkov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM