Správy

Nález inšpektorov: Kontaminované holandské vajcia sú už aj na Slovensku!

Vajcia pôvodom z Holandska kontaminované pesticídom fipronil sa nachádzajú už aj na Slovensku. Objavili ich inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR vo veľkosklade pre gastronomické zariadenia vo Vrbovom.

Ilustračný obrázok k článku Nález inšpektorov: Kontaminované holandské vajcia sú už aj na Slovensku!
Zdroj: TASR

Išlo o 24 balení uvarených a ošúpaných vajec dodaných do SR z Holandska cez viacero krajín. Informovala o tom Zuzana Peiger Ačjaková z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Z Holandska do nemecka

Vajcia obsahujúce rezíduá pesticídu vyviezli najprv z Holandska do firiem v Nemecku, kde ich spracovali. Hotové výrobky, uvarené a ošúpané vajcia boli dodané firme do Rakúska. Z rakúskej firmy prišla ich dodávka do veľkoskladu pre gastronomické zariadenia vo Vrbovom. Rakúsky dodávateľ už odštartoval proces sťahovania.

Čerstvosť je hlavným kritériom

„V tomto prípade sa absolútne potvrdilo, že čerstvosť je kritérium, na ktoré by mali spotrebitelia prihliadať. Hovorí totiž o kvalite výrobku. Rozhodne o nej nemôže byť ani reči pri uvarených a ošúpaných vajcia z Holandska alebo hlbokozmrazenom kuracom mäse z Brazílie. Znova vyzývam všetkých slovenských spotrebiteľov, aby sa nielen v obchodoch, ale aj v reštauráciách a hoteloch pýtali na pôvod surovín. Slovenské potraviny sú pod prísnou kontrolou našej veterinárnej správy od poľa až po regál,“ zdôraznila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Slovenskí veterinárni inšpektori sú už priamo na mieste vo Vrbovom a vykonávajú kontrolu, aby zistili, či bol dodržaný proces sťahovania. Zároveň preverujú distribučný zoznam, do ktorých prevádzok boli uvarené a ošúpané vajcia dodané. ŠVPS už informovala aj Úrad verejného zdravotníctva.

Pomohol systém rýchleho varovania

Slovensko získalo informáciu o vajciach s rezíduami pesticídu fipronil pochádzajúcich z holandských fariem prostredníctvom systému rýchleho varovania. Rezíduá našli kontrolóri už počas laboratórneho testovania v Nemecku, Belgicku, Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Švajčiarsku, ale aj v Hongkongu.

Kontrolné orgány zistili nepovolené látky u producentov používajúcich prostriedok na ošetrenie sliepok proti parazitom s názvom DEGA 16. Výrobca do inak schváleného prípravku na ošetrovanie hydiny nelegálne pridával látku fipronil. Prípravok DEGA 16 používajú v Holandsku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, ale aj v susednom Poľsku. Kontaminované nie sú všetky šarže, kontroly stále pokračujú. Analýzam podrobili aj iné prípravky používané na dotknutých farmách. Nelegálne pridávaný fipronil zistili taktiež v doplnku krmiva s názvom Copper Boost. Ako správne nakupovať vajcia sa spotrebitelia podľa MPRV dozvedia na webovom sídle agrorezortu www.mpsr.sk.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie