Lucia Lauková Regióny

Námestie tejto obce zdobí najväčšia kraslica na Slovensku: Patrí jej rekord, FOTO

Obec v okrese Prešov drží zaujímavý rekord. Môže sa pochváliť najväčšou kraslicou na Slovensku, ktorú zdobia vrchnáky z PET fliaš.

Ilustračný obrázok k článku Námestie tejto obce zdobí najväčšia kraslica na Slovensku: Patrí jej rekord, FOTO
11
Galéria
Zdroj: TASR

Na námestí v obci Lemešany v okrese Prešov nainštalovali v sobotu najväčšiu kraslicu na Slovensku, ozdobenú vrchnákmi z PET fliaš. Nadrozmerné vajce, ktoré meria 510 centimetrov a váži približne 600 kilogramov, je zapísané do Knihy slovenských rekordov.

Ako sa zrodila myšlienka?

„Inšpiroval nás rekord v Pavlovciach nad Uhom. Deti mi zbierali vrchnáky z PET fliaš. Nevedeli sme, čo s nimi, tak som urobil do svojej záhradky polystyrénové polmetrové vajce – kraslicu. Keď po veľkonočných sviatkoch hlásili v rádiu, že je nejaký slovenský rekord týkajúci sa kraslice, tak sme si povedali, že urobíme desaťkrát väčšiu,“ uviedol autor myšlienky a realizátor Jozef Kuruc z Lemešian.

Súťaž v zbere vrchnákov

Najprv bolo podľa neho potrebné vyzbierať dostatočný počet vrchnákov, obrátil sa preto na materskú školu, vyhlásil súťaž v zbere a pomohli mu i zo Základnej školy v Budimíre.

„Keď sme mali vrchnákov už dosť, zohnal som sponzorov na materiál. Potrebovali sme asi 21 kubických metrov 15 centimetrov hrubého polystyrénu. Robili sme polmetrový korpus. Je tam 33 vrstiev, ktoré sme najprv potrebovali orezať, zmontovať, znova orezať a obrúsiť. Na to sme dali stierku a na ňu sa bielym exteriérovým lepidlom podľa vzorky lepili vrchnáky,“ vysvetlil Kuruc.

Pomáhala aj rodina

„Najprv sa do toho zapojila rodina a potom sa pridali i ostatní. Pomohla nám i obec a sponzori,“ dodal Kuruc.

Kraslica má v najširšej časti obvod 958 centimetrov a pri jej výrobe použili približne 60 000 vrchnákov. Na jej vrchnej časti je zo štyroch strán vyobrazený erb obce Lemešany.

Viac fotografií nájdete v priloženej galérii!

Námestie tejto obce zdobí najväčšia kraslica na Slovensku: Patrí jej rekord, FOT
11
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM