Webnoviny - Svet

Námestník ministra obrany vysvetlí protiraketový štít

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Odstúpenie Spojených štátov amerických od pôvodného plánu protiraketovej obrany príde do Bratislavy vysvetľovať námestník amerického ministra obrany Alexander Vershbow. Agentúre SITA to dnes potvrdil Milan Šuplata zo Slovenskej atlantickej komisie. Vershbow príde v stredu, zúčastní sa na konferencii o bezpečnosti – Nové výzvy – lepšie spôsobilosti a na zasadnutí ministrov NATO.

Americká administratíva oznámila ešte v septembri, že ustupuje od zámeru vybudovať protiraketový štít v Čechách a v Poľsku. Chce vytvoriť nový systém protiraketovej obrany, ktorý by bral viac do úvahy iránsku hrozbu a iné hrozby. Americký prezident Barack Obama o tom informoval premiérov oboch štátov. Americký krok ocenil šéf NATO i Rusko, ktoré od začiatku vystupovalo proti projektu.

Vershbow ako bývalý diplomat sa má venovať aj vzťahom s Ruskom, misii NATO v Afganistane, či pripravovanej Strategickej koncepcii NATO. Podľa Šuplatu bude zrejme žiadať o podporu v boji s afganským hnutím Taliban. „Kým americká administratíva rozhodla o vyslaní 30-tisíc vojakov, viacerí spojenci začínajú hovoriť o stiahnutí sa z misie,“ uviedol. Závisí od nej kredibilita NATO i dôvera medzi spojencami.

Slovensko má v súčasnosti v Afganistane 231 vojakov. Premiér Robert Fico minulý týždeň pri návšteve tureckej Ankary poznamenal, že naša krajina by mala do Afganistanu poslať ženistov, lekárov a vojakov, ktorí budú cvičiť afganskú armádu, nie bojovú jednotku.

Konferencia bude v Bratislave v historickej budove parlamentu na Župnom námestí v stredu a vo štvrtok. Zúčastnia sa na nej predstavitelia a experti z viacerých štátov, verejnosť ju môže sledovať aj cez internetové stránky komisie a NATO.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM