Webnoviny - Svet

Napriek nervozite na trhu je čas na kúpu nehnuteľností

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Na realitnom trhu na Slovensku panuje v súčasnosti nervozita nielen zo strany kupujúcich, ale aj zo strany predávajúcich vzhľadom na očakávania príchodu ďalšej vlny krízy.

Napriek tomu je aktuálna situácia priaznivá na kúpu nehnuteľností, keďže ceny bytov sú v súčasnosti približne na rovnakej úrovni ako pred štyrmi rokmi a úrokové sadzby pri hypotékach sú historicky najnižšie.

"Za posledný štvrťrok klesla priemerná cena bytu predávaného v Bratislave približne o 25 tis. eur s DPH a na meter štvorcový to vychádza približne 80 eur,“ povedal na utorkovej tlačovej konferencii Michal Zajíček z realitnej kancelárie Lexxus.

Rovnako sa podľa Zajíčka znížili aj ceny bytov v novostavbách, a to o 14 až 15 %. "Pokles bol v zásade kontinuálny, zaznamenali sme miernu stagnáciu počas minulého a začiatkom tohto roku, kedy sa priemerná cena pohybovala okolo 1900 eur za meter štvorcový bez DPH, ale počas uplynulých dvoch štvrťrokov ceny pokračovali v poklese, čo podporili výrazné akciové ponuky vo väčšine dokončených projektov,“ vysvetlil Zajíček.

Pre krízu sa podľa jeho slov zastavilo, alebo odložilo viacero realitných projektov, no od roku 2009, kedy kríza vrcholila sa začalo predávať a stavať viac ako 25 projektov s približne 1 500 bytmi. "V Bratislave v poslednom kvartáli pribudlo 13 projektov s 500 bytmi. Pozitívum je, že väčšina z týchto bytov je zameraná na najdopytovejšiu kategóriu 2-izbových bytov,“ dodal Zajíček.

Podľa analýzy prevádzkovateľa portálu ZoznamRealit Mareka Šubrta majú ľudia záujem hlavne o nehnuteľnosti v Bratislave. "Ľudia vyhľadávajú najmä lokalitu Bratislava Staré mesto, hneď za ňou je Petržalka a Ružinov,“ povedal Šubrt. Klienti majú pritom záujem predovšetkým o stredne veľké byty, ktoré majú dve až tri izby. Zvýšený záujem je aj o nehnuteľnosti v Rakúsku, ktoré spolu s realitami v Maďarsku patria medzi najvyhľadávanejšie.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM