Webnoviny - Svet

Národné múzeum predstavuje legendárnu stavebnicu Merkúr

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) – Výstavu o nezvyčajnom spojení života a diela českého vedca a vynálezcu Otta Wichterleho a fenomenálnej hračky Merkur prináša Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave.

Návštevníkom podľa hovorcu SNM Artura Šturmankina predstavuje tzv. šošovkostroj, ktorý stojí v pozadí oboch tém – objavu mäkkej kontaktnej šošovky a stavebnice, na ktorej vyrástli generácie českých a slovenských detí.

Výstava je prístupná do 29. apríla v sídle SNM na Vajanského nábreží 2.

„Slovenská premiéra výstavného projektu Českých centier je vydareným pokusom o prepojenie sveta vedy a objavov v oblasti výroby kontaktných šošoviek a histórie známej stavebnice. Pokusom o ľudský portrét chemika, bádateľa, charakterovo pevného človeka O. Wichterleho, ktorý so sebou prináša správu o slobode ducha ako neoddeliteľnej súčasti jeho vedeckej činnosti,“ informoval ďalej agentúru SITA Artur Šturmankin z centra marketingu a komunikácie Slovenského národného múzea.

Pritom svoj najznámejší objav Wichterle uskutočnil s pomocou zariadenia vyrobeného zo synovej hračky Merkur.

„Tu sa začína aj druhý príbeh jednoduchého českého podnikateľa Jaroslava Vancla, ktorý netušil, keď v roku 1904 ešte ako 14-ročný učeň vytvoril svoju prvú stavebnicu, že je to predobraz neskoršieho fenoménu medzi skladačkami. Fenoménu, ktorý prežije svetovú vojnu, tzv. Víťazný február a uspeje aj vo veku virtuálnej reality,“ dodal Šturmankin.

Históriu Merkuru, stavebnice, ktorá za posledných 80 rokov vyzerá takmer rovnako a napriek tomu je populárna, dokumentujú modely z rôznych období jej vývoja.

Na výstave je aj detský kútik s montážnym stolom, kde si deti aj dospelí môžu postaviť svoj vlastný model.

Výstavu pripravilo Slovenské národné múzeum v spolupráci s Českým centrom v Bratislave a podieľal sa na nej aj súčasný výrobca hračky Merkur Merkurtoys a zberateľ a znalec detských kovových stavebníc Jiří Mládek. K výstave SNM pripravilo zaujímavé prednášky a podujatia.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM