Webnoviny - Svet

Národniarom sa nepáči kandidátka SMK

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská národná strana (SNS) dnes podala podnet na Ústrednú volebnú komisiu, aby preskúmala kandidačnú listinu Strany maďarskej koalície (SMK).

Podľa prvého podpredsedu SNS Andreja Danka predseda SMK József Berényi nie je a v čase zvolenia za predsedu strany nebol štátnym občanom SR.

Nespĺňa tak základnú podmienku zákona o politických stranách, aby mohol byť funkcionárom strany a jej štatutárnym zástupcom. Danko pripomenul, že predseda SMK Berényi verejne v januári vyhlásil, že požiadal o štátne občianstvo Maďarskej republiky a doposiaľ nepredložil dôkaz, že je stále právoplatne občanom Slovenskej republiky.

„Vzhľadom na to, že pán József Berényi nie je štatutárnym orgánom politickej strany SMK, máme za to, že kandidačná listina politickej strany SMK nie je v súlade so zákonom o voľbách,“ napísala SNS vo svojom podnete na ÚVK.

Danko ďalej poznamenal, že ak bude SMK kandidovať, uspeje, a ak sa v budúcnosti preukáže, že v čase predkladania kandidačnej listiny nebol jej predseda občanom Slovenska, môže to spochybniť konanie parlamentných volieb ako takých. „Neviem si predstaviť, aké by to malo dôsledky,“ dodal. ÚVK by mala podľa Danka vyzvať predsedu SMK, aby jasne povedal, ako je to s jeho maďarským občianstvom.

„Veď keď je (občanom Maďarskej republiky – pozn. SITA), nech je na to hrdý a nech to povie, ale nech nás neohrozuje spôsobom právnej neistoty,“ dodal s tým, že ak by sa to preukázalo, mala by ÚVK odmietnuť registráciu kandidátky SMK. Tá by sa mohla obrátiť na súd, ktorý rozhodne. Bolo by to právne najčistejšie, zdôraznil Danko.

József Berényi nevidí problém so svojím občianstvom

Predseda strany maďarskej koalície (SMK) József Berényi naďalej disponuje slovenským občianskym preukazom a na základe toho koná. Uviedol to pre SITA s tým, že je občanom Slovenskej republiky v „súlade s legislatívou SR a Ústavou SR“.

Či má aj maďarské občianstvo, nespresnil, a odkázal na predchádzajúcu odpoveď. Dodal, že z ministerstva vnútra doposiaľ nedostal žiaden pokyn, aby občiansky preukaz SR vrátil. Je presvedčený, že SMK zastupuje plnoprávne.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM