Kultúra Zo Slovenska

Národný úspech! Slovenské a české bábkarstvo zapísali do zoznamu UNESCO

Bábkarstvo je tradícia oboch krajín. A podaril sa prestížny úspech. Zapísané je do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO.

Ilustračný obrázok k článku Národný úspech! Slovenské a české bábkarstvo zapísali do zoznamu UNESCO
5
Galéria
Zdroj: TASR

Rozhodli o tom na zasadnutí Medzivládneho výboru pre ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva v etiópskom Addis Abebe. „Ide o prestížny zoznam,“ povedal Juraj Hamar, predseda Rady ministra kultúry na ochranu tradičnej ľudovej kultúry a generálny riaditeľ SĽUK-u.

Výnimočné umenie

Hodnotiaci orgán UNESCO podľa neho ocenil „výnimočnú hodnotu prvku bábkarstva na Slovensku a v Česku pre kultúrne dedičstvo ľudstva“. Medzivládny výbor posudzoval v tomto roku 37 žiadostí o zapísanie do zoznamu.

Bábkarstvo označil Hamar za tradičný kultúrny prvok na Slovensku a v Česku. „Tento druh divadla združuje dramatické, dramaturgické, inscenačné, interpretačné, scénografické, výtvarné i hudobné zručnosti,“ vysvetlil. Spája sa s ním aj ľudová tvorba ako rezba, maľovanie a obliekanie bábok, upozorňuje Hamar.

Bábky stále žijú

Tradícia bábkarstva je podľa neho v týchto krajinách stále silná, a to „vďaka predávaniu spomenutých praktík, zručností, skúseností, ale i samotných bábok či dekorácií z generácie na generáciu“.

Zápisu do zoznamu podľa Hamara predchádzal tri roky dlhý administratívny proces. „Spolupracovali na tom odborníci, diplomati, úradníci, bábkari či bábkové divadlá,“ vymenoval. Nomináciu podľa neho výrazne podporili aj slovenské a české ministerstvá kultúry.

Ilustračné foto, TASR

Bábkarstvo
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR

Najčítanejšie