Webnoviny - Svet

Naša politika je proaktívna, nie reaktívna, tvrdí Dzurinda

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) – Pri nastavení a realizovaní našej politiky voči Maďarsku sa slovenský rezort diplomacie pod vedením Mikuláša Dzurindu neriadil ani slovenskou opozíciou a ani nie vždy šťastnými vyjadreniami maďarských partnerov.

„Naša politika je proaktívna, nie reaktívna,“ povedal agentúre SITA minister zahraničných vecí Dzurinda. Činnosť šéfa slovenskej diplomacie v priebehu roka niekoľkokrát kritizovala opozícia. Opozičnému Smeru ako aj SNS napríklad prekážalo, že Dzurinda v júni nereagoval na výroky predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra v rozhovore pre český denník Hospodářské noviny.

Kövér tam vyhlásil, že maďarský národ sa nemôže vzdať žiadnej svojej súčasti a Maďari na Slovensku patria k maďarskému národu v kultúrnom aj duchovnom zmysle.

Dôležité sú konkrétne projekty

Podľa Dzurindu však nie sú dôležité unáhlené reakcie a slovné prestrelky. „Usilujeme sa smerovať naše úsilie do konkrétnych projektov, ktoré môžu mať reálny a hmatateľný prospech pre naše krajiny a pre našich občanov,“ dodal.

Medzi takéto projekty podľa Dzurindu patrí napríklad severojužné prepojenie plynovodov, budovanie rýchlostnej cesty Košice-Miškovec, ipeľské mosty, obnovenie činnosti 12 slovensko-maďarských zmiešaných komisií, vzájomné zastupovanie vo vízovej agende, spolupráca vo V4, presadzovanie spoločných záujmov v EÚ či konferencia mladých slovenských aj maďarských historikov.

„A je ich ešte oveľa viac,“ doplnil minister, podľa ktorého v otázkach, kde názory Slovenska a Maďarska nie sú totožné, namiesto konfrontácie presadzujeme dialóg a rozvahu. „Slovensko-maďarská relácia je však behom na dlhé trate. Preto asi to najcennejšie, čo vo vzťahu k tejto relácii je možné mať, je výdrž a trpezlivosť,“ uzavrel.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM