Zo zahraničia

NASA šokuje: Výbuch sopky pri Tonge bol oveľa silnejší než atómová bomba v Hirošime

Výbuch sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai z 15. januára uvoľnil „stonásobky viac mechanickej energie“ než výbuch v Hirošime, uviedla NASA.

Ilustračný obrázok k článku NASA šokuje: Výbuch sopky pri Tonge bol oveľa silnejší než atómová bomba v Hirošime
8
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Nedávna erupcia podmorskej sopky pri ostrovnom štáte Tonga bola niekoľko stoviek ráz silnejšia než sila výbuchu atómovej bomby zhodenej na japonské mesto Hirošima v roku 1945. Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), na ktorý sa v utorok odvolala tlačová agentúra DPA.

Silnejší než výbuch v Hirošime

„Toto je predbežný odhad, ale myslíme si, že množstvo energie uvoľnenej výbuchom sa rovná približne 4 – 18 megatonám TNT,“ uviedol vo vyhlásení vedec NASA Jim Garvin, použijúc skratku pre trhavinu trinitrotoluén. Uvedené množstvo vychádza napríklad z toho, koľko zo sopky ubudlo a do akej výšky vystrelilo sopečný mrak, dodal Garvin.

Výbuch sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai z 15. januára uvoľnil „stonásobky viac mechanickej energie“ než výbuch v Hirošime, uviedla NASA.

Poukazoval na jednu z dvoch atómových bômb, odpálených Spojenými štátmi v ich vojne proti Japonsku v roku 1945.

Výbuch sopky

Podmorská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, iba 65 kilometrov severne od tongského hlavného mesta Nuku'alofa, explodovala pred desiatimi dňami a do vzduchu, do výšky 40 kilometrov, vymrštila gigantický mrak popola a plynov.

Popol padajúci zo sopky a následné vlny cunami, niekde vysoké až 15 metrov, postihli odhadom 84 percent z približne 105-tisíc obyvateľov všetkých ostrovov štátu Tonga. Cunami zasiahli dokonca aj Aljašku a Kaliforniu.

Tit. foto: Satelitná snímka erupcie podmorskej sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apa (vpravo) pri tichomorskom ostrove Tonga 15. januára 2022.

Prečítajte si aj

Pri ostrove Tonga vybuchla podmorská sopka
8
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM