Webnoviny - Svet

Naše Mesto zapojí ešte viac miest a dobrovoľníkov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 27. februára (WBN/PR) – Ešte viac miest a dobrovoľníkov sa tento rok zapojí do podujatia Naše Mesto. Ide o najväčšiu akciu firemného dobrovoľníctva v strednej Európe, ktorá každoročne spája zamestnancov firiem do filantropických aktivít. Ich nadšenie dnes Nadácia Pontis oceňuje aj v rámci Medzinárodného dňa firemnej filantropie.

„Medzinárodný deň firemnej filantropie patrí aj slovenským firmám. Počet tých, ktoré podporujú okolité komunity a zapájajú svojich zamestnancov do dobrovoľníctva, z roka na rok rastie. Dôkazom je aj podujatie Naše Mesto, do ktorého sa minulý rok zapojilo 4000 zamestnancov,“ hovorí Monika Smolová z Nadácie Pontis, ktorá podujatie koordinuje spolu so skupinou firiem Engage.

Naše Mesto sa tento rok uskutoční 15. a 16. júna. Po minuloročnej rekordnej účasti zamestnancov do neho nadácia plánuje zapojiť ešte viac dobrovoľníkov a ďalšie mestá. „V rámci podujatia bude pri dobrovoľníckych aktivitách pomáhať 5 a pol tisíc dobrovoľníkov. Okrem veľkých miest ho plánujeme rozšíriť aj o Partizánske, Trenčín a Prešov,“ dodala Monika Smolová.

Podujatie je ojedinelé tým, že spája top manažérov i zamestnancov, ktorí pracujú vedľa seba v rovnakých tričkách. Aj tento rok budú spoločne odstraňovať nelegálne skládky, učiť seniorov surfovať po internete, čistiť cyklotrasy a zlepšovať podmienky ľudí v sociálnych zariadeniach. Dobrovoľníci každoročne zachraňujú hradné zrúcaniny a rekultivujú neprístupné miesta, aby sa do nich mohol vrátiť život. Tento rok pribudnú opäť desiatky nových a zaujímavých aktivít.

O dobrovoľníctvo zamestnancov je zo strany firiem venujúcich sa filantropii celosvetový záujem. Zahraniční manažéri pri pracovných pohovoroch často prihliadajú na to, či potenciálni zamestnanci už majú za sebou dobrovoľnícku skúsenosť. Aj to o nich veľa napovie. Mnohé úspešné firmy takisto pochopili, že filantropické aktivity prinášajú nielen zážitok zamestnancom, ale veľmi efektívnu stratégiu pri prekonávaní možného napätia medzi podnikateľským sektorom a spoločnosťou.

Nadácia Pontis Nadácia Pontis je jednou z najväčších nadácií na Slovensku. Podporuje firemnú filantropiu, presadzuje zodpovedné podnikanie a venuje sa rozvojovej spolupráci. S firmami spolupracuje pri realizácii ich filantropických aktivít a dobrovoľníctva zamestnancov. Poskytuje poradenstvo pri tvorbe filantropickej stratégie. Organizuje ocenenie za zodpovedné podnikanie a firemnú filantropiu Via Bona Slovakia. Spravuje 10 nadačných fondov, prostredníctvom ktorých firmy realizujú svoje darcovské aktivity. Nadácia Pontis je administrátorom združenia Business Leaders Forum. Presadzuje diverzitu na pracoviskách, ochranu životného prostredia v podnikaní, transparentnosť a zavádzanie štandardov v reportovaní zodpovedného podnikania. Projektmi v oblasti demokratizácie a rozvojovej spolupráci podporuje občiansku spoločnosť v Bielorusku a v minulosti aj na Kube. Skúsenosti Slovenska nadobudnuté v procese transformácie spoločnosti využíva na Balkáne. Presadzuje zahraničnú politiku Slovenska a Európskej únie, založenú na hodnotách demokracie, rešpektovaní ľudských práv a solidarite. Od novembra 2009 realizuje program individuálneho darcovstva www.DobraKrajina.sk. V marci 2010 nadácia spustila on-line grantovanie prostredníctvom www.Darca.sk a v septembri 2010 program firemného dobrovoľníctva prostredníctvom www.HlavyPomahaju.sk.

Engage ENGAGE je medzinárodná sieť známych a spoločensky zodpovedných firiem, ktoré rozvíjajú rôzne formy zapájania vlastných zamestnancov do dobrovoľných a verejnoprospešných aktivít a zdieľajú svoje skúsenosti. Firmy združené v ENGAGE sú presvedčené, že práca zamestnancov v prospech komunít prináša prínosy okoliu, ako aj benefity zamestnancom a firme samotnej. Zamestnanci cítia, že ich zamestnávateľ podporuje dobrú myšlienku. Firma dobrovoľníckymi aktivitami potvrdzuje svoje miesto v spoločnosti, čo má priaznivý dopad aj na jej podnikanie a vzťahy s klientmi. Členovia Engage sa pravidelne stretávajú a plánujú svoje spoločné aktivity.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM