Naši turisti prežili brutálny prepad v Etiópii, všetci sú už doma a v poriadku
Šiesti slovenskí a štyria českí turisti sa 7. novembra stali v západnej Etiópii obeťami brutálneho útoku ozbrojených lupičov.
Turistov, ktorí boli v africkej krajine so slovenskou Bubo Travel Agency, útočníci obrali o kreditné karty, finančnú hotovosť a iné cennosti. Informoval o tom internetový server Novinky.cz, ktorému správu potvrdila Irena Valentová z Ministerstva zahraničných vecí ČR.
Podľa jej slov bola pri útoku zranená turistka zo SR, českí turisti vyviazli bez fyzickej ujmy na zdraví. Útočníci postrelili pri incidente etiópskeho vodiča, ktorý po prevoze do nemocnice na následky zranení zomrel.
Ministerstvo správu potvrdilo
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí potvrdilo informáciu tiež. „Áno, vieme o tomto incidente. Slovenskí turisti sa následne zastavili aj na našom Zastupiteľskom úrade v Addis Abebe, kde im pracovníci veľvyslanectva pomohli s niektorými organizačnými záležitosťami, napríklad s vydaním náhradného cestovného dokladu,“ uviedol pre TASR riaditeľ tlačového odboru MZVaEZ SR Igor Skoček.
Podľa dostupných informácií by už Slováci mali byť v poriadku na Slovensku. Podľa slov riaditeľa spomínanej CK Ľuboša Fellnera, ktorého cituje český server, došlo k prepadu klientov v tzv. zelenej, absolútne bezpečnej zóne. V Etiópii zostal iba český sprievodca, ktorý čaká za dva týždne ďalšiu skupinu turistov.
Radšej necestujte
Slovenský rezort diplomacie prednedávnom varoval Slovákov pred vycestovaním do Etiópie kvôli zhoršenej bezpečnostnej situácii. „Etiópska federatívna vláda v tejto súvislosti v krajine vyhlásila od 8. októbra výnimočný stav na šesť mesiacov, pričom konkrétne opatrenia bližšie nešpecifikovala,“ dodal svojho času rezort.
Ministerstvo zároveň vyzýva Slovákov, aby v prípade cestovania do Etiópie využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na jeho stránke.