Monika Hanigovská Magazín

Návrat z boja nebol vždy víťazstvom: Mužov nezabíjala len vojna, ale i manželky

Niektorí muži síce smrti vo vojnovej zóne unikli, našla si ich ale doma. Zomierali pod rukami svojich manželiek.

Ilustračný obrázok k článku Návrat z boja nebol vždy víťazstvom: Mužov nezabíjala len vojna, ale i manželky
Zdroj: instagram.com/depaolapictures

Riešila ich problémy otravou

Zsuzsanna Fazekasová pomáhala dedinčankám porodiť aj potratiť. Niektoré v nej nenašli len „bútľavú vŕbu“, ktorá ponúkala slová útechy. „Ženy chodili za pani Fazekasovou so svojimi problémami,“ zaspomínala si ešte v roku 2004 vtedy 83-ročná Maria Gunya, ktorá poskytla rozhovor pre BBC. Zsuzsannu si pamätať nemohla, ale bol to jej otec, ktorý pomáhal pri vyšetrovaní série nevysvetlených úmrtí v dedine.

Povedala, že keď sa sťažovali na svojich opitých alebo násilných manželov, pani Fazekasová im povedala: „Ak je s ním problém, mám jednoduché riešenie.“

Riešením bol roztok arzénu, ktorý vyrábala destilovaním lepivých pásov mucholapiek. Ženám sľúbila, že ich za poplatok zbaví mužov, a to tak, že smrtiaca látka nezanechá na tele nebožtíkov žiadne stopy.

Nechcené manželstvá

Je však možné, že alkoholizmus a násilie nebolo jediným problémom tamojších žien. Ako pripomína portál All That Is Interesting, byť ženou nebolo nikdy v histórii jednoduché, no byť ženou v Maďarsku na začiatku 20. storočia, to bol zvláštny druh pekla.

„Ženy, ktoré sa zvyčajne vydávali v mladom veku – aj v 14 rokoch – si nemohli slobodne vybrať svojich manželov. A keďže Maďarsko bolo oddane katolíckou krajinou, rozvod bol neprípustný, aj keď bol manžel alkoholik, násilník alebo cudzoložník,“ pripomína All That Is Interesting.

Režisérka Astrid Bussinková, ktorá o Miešačkách Jedu natočila film pre Independent taktiež povedala, že neexistoval jediný motív: „Bolo v tom veľa rôznych okolností – chudoba, alkoholizmus, nezamestnanosť, vojna. Veľa mužov sa domov z vojny vrátilo zmrzačených či práceneschopných.“

Problémom boli aj vojnoví zajatci. Tí pracovali na tamojších farmách a mnohí na nich popri práci nadviazali ľúbostný vzťah s vydatými ženami.

Niekoľko milencov naraz?

„Niektoré ženy mali troch alebo štyroch milencov naraz. Toto bolo krátke obdobie sexuálneho oslobodenia a množstva nechcených tehotenstiev, pre ktoré Fazekasová ponúkla svoje služby.“ Iné sa stali nezávislé, a zistili, že muža vôbec nepotrebujú. Túto tóriu potvrdila pre web.archive.org i forenzná psychologička Katherina Ramslandová.

Ženy sa nezastavili a začali troviť aj ďalších členov domácností. Ako odhalili Tvorcov Anjelov? A prečo sa po odhalení smrtiaceho besnenia v dedine zmenili manželstvá k lepšiemu? Nájdete na poslednej strane.

Mohlo by vás zaujímať:

Ženy prezývane aj ako Tvorkyne anjelov na dobových záberoch.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM