Webnoviny - Svet

Návrh Saktora neprešiel. Dvojmiliónový úver nebude

WEBNOVINY.SK

Banskobystrický primátor Ivan Saktor. Foto: SITA, AP BANSKÁ BYSTRICA 14. septembra (WEBNOVINY) – Banskobystrickí mestskí poslanci na dnešnom mimoriadnom zasadnutí tesne nepodporili návrh primátora Ivana Saktora, aby si mesto zobralo investičný úver dva milióny eur. Mesto ním malo refundovať už uhradené kapitálové výdavky a financovať ďalšie zazmluvnené tohtoročné investície a splácať ho v rovnomerných splátkach od budúceho roka 10 rokov. Za návrh hlasovalo 13 poslancov, proti boli 12 a jeden sa zdržal.

Úverom chcelo mesto riešiť výpadok daňových aj kapitálových príjmov a z nich vyplývajúci aktuálny nedostatok financií na svojich účtoch. „Mesto vykrýva vzniknutý schodok z prostriedkov peňažných fondov, odkiaľ k 9. septembru čerpalo 1,650 milióna eur. Túto sumu je však potrebné do 31. decembra vrátiť do peňažných fondov,“ uviedla vedúca ekonomického odboru mestského úradu Beata Farkašová.

Údajne malo ísť o úver na veci, ktoré už primátor podpísal predtým

Poslanci v diskusii kritizovali nedostatočne spracovaný návrh a to, že ich primátor s mestskými úradníkmi stavia do úlohy vinníkov za neuhrádzanie faktúr a možnú nútenú správu. „Ja som peniaze nemíňal, na to som nebol ako poslanec potrebný, ale som potrebný, aby som odhlasoval úver,“ uviedol nezávislý poslanec Ľubomír Motyčka, ktorý väčšinou Saktorove návrhy podporuje, a dodal, že v meste sa zle hospodárilo. Nezávislý poslanec Pavol Katreniak z opozičného klubu Banskobystrická alternatíva pripomenul, že „v tučných rokoch koaličná väčšina lacno predávala mestské striebro. Prišli chudobnejšie roky a tvária sa, že kríza prišla znenazdajky a navrhujú siahnuť na eurá budúcich generácií.“ Podľa poslanca Martina Baníka z opozičného klubu SDKÚ-DS by poslanci odhlasovaním úveru podpísali bianco šek. „Lebo vôbec nemáme garanciu, že tento Saktorov úver pôjde na to, čo je tam (v predloženom návrhu, pozn. SITA) napísané“. Skritizoval, že poslanci majú odsúhlasiť úver na veci, ktoré už primátor podpísal predtým, než boli finančne kryté.

Mesto sa bez úveru môže podľa Saktora dostať do nútenej správy

Primátor Saktor po zasadnutí uviedol, že bude rokovať s poslaneckými klubmi, aby na niektorom z nasledujúcich zasadnutí prehodnotili svoje rozhodnutie. „Pokúsime sa znovu navrhnúť obdobný materiál, pretože podmienky sú dohodnuté a poslanci by si mali uvedomiť, že na základe ich rozhodnutí realizujeme stavby, ktoré potrebujeme teraz zaplatiť,“ povedal Saktor. Dodal, že mesto bude postupne uhrádzať faktúry, kým na to bude mať prostriedky, a ak nebude schopné splácať svoje záväzky, môže sa dostať aj do nútenej správy.

Poslanci zrušili aj uznesenie, ktoré sa týkalo rekonštrukcie ciest a chodníkov

Na základe návrhu poslanca Baníka dnes mestské zastupiteľstvo zrušilo svoje uznesenie z marca, ktorým odsúhlasilo projekt na jednorazovú rekonštrukciu zhruba desatiny ciest a chodníkov v Banskej Bystrici. Podľa tohto projektu malo mesto zadať rekonštrukciu a následnú 10-ročnú stavebnú údržbu ciest a chodníkov súkromnej firme. Dodávateľ mal zabezpečiť aj financovanie rekonštrukcie a mesto mu to malo splácať v rokoch 2011 až 2020. Celková cena mala byť výsledkom verejného obstarávania, podľa predbežných odhadov to malo byť okolo 10 miliónov eur. Dosiaľ však nebol ani vybratý dodávateľ, pretože súťaž na jeho výber Úrad pre verejné obstarávanie zrušil, mesto preto vyhlásilo novú súťaž.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM