Webnoviny - Svet

NBA: Bogut nádejou aj katom zdecimovaného Orlanda

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/AP NEW YORK 5. decembra (WEBNOVINY) – V šiestich sobotňajších zápasoch basketbalovej NBA sa vytiahli domáce tímy, až na jednu výnimku všetky využili ponúknutú výhodu a aj najlepší tím týchto dní Dallas sa musel v Sacramente zachraňovať svoju víťaznú šnúru. Druhý tím Západnej konferencie zdolal trinásty len rozdielom jedného koša 105:103, keď záverečných päť a pol minúty zvládol pomerom 15:4. Kings mohli duel ešte dotiahnuť do predĺženia, ale prihrávku Carla Landryho v poslednom útoku domácich zachytil Jason Terry. „Toto je teraz naša identita, spoliehame sa na obranu. Začali sme s tým pred dvoma rokmi a pokračujeme v tom. Defenzíva je teraz naša najsilnejšia zbraň,“ povedal Terry po deviatom víťazstve Mavericks v rade. Sacramento prehralo siedmykrát za sebou.

V šlágri Východnej konferencie si Miami po vypätom štvrtkovom súboji v Clevelande poradilo s Atlantou 89:77. Na úspech proti tímu s viac ako 50-percentnou úspešnosťou, ale oslabenému o zraneného Joa Johnsona, stačili Heat solídne strelecké výkony ústrednej trojice Chris Bosh, Dwyane Wade, LeBron James v rozpätí od 27 po 22 bodov podporené dobrou prácou pod košmi. Miami neprehrali už štyri stretnutia, prerušili päťzápasovú víťaznú sériu Hawks a sami sa blížili k pozitívnej bilancii. „V šatni vládne lepšia nálada, okrem mimobasketbalových vzťahov sa to prejavuje aj na palubovke. Začíname si rozumieť, v tom je rozdiel,“ prezradil líder mužstva snov Wade.

Dwyana Howarda len tak niečo nezastaví, ale žalúdočnému vírusu sa to podarilo a jeho Orlando nastúpilo v Milwaukee hneď bez trojice chorých hráčov. Navrátilcovi do zostavy domácich Andrewovi Bogutovi nebolo viac treba. Pod košmi si robil, čo chcel, a v prvom zápase po zranení chrbta zaznamenal 31 bodov a 18 doskokov. Bol to však práve austrálsky pivot, kto nepremenenými trestnými hodmi držal statočnú osmičku Magic v hre. V štvrtej štvrtine, keď ho hostia zámerne faulovali, sa pomýlil dokonca deväťkrát v rade. „Frustrujúci pocit, keď to spoluhráčom takto kazíte. Keby som premenil len o päť trestných hodov viac, mohlo byť všetko ľahšie,“ povzdychol si Bogut. Jeho Bucks zdolali Magic 96:85.

Druhým najlepším strelcom večera bol Derrick Rose, ktorý 30 bodmi a najmä trojkou znamenajúcou predĺženie pomohol Chicagu k triumfu nad Houstonom (119:116). Rozohrávač Jodie Meeks vyrovnal rekord philadelphskej haly Wells Fargo Center Allana Iversona. V prvej štvrtine nastrieľal 20 zo svojich 26 bodov, 75ers ju vyhrali 32:16 a celý zápas so Charlotte 109:91. Po šiestich prehrách Minnesota aj bez Michaela Beasleyho našla kľúč na úspech a rázne zastavila nepriaznivú deväťzápasovú šnúru s Clevelandom – 129:95.

Sobota – sumáre:

Milwaukee – Orlando 96:85 (24:16, 25:26, 20:20, 27:23) Najviac bodov: Bogut 31 (18 doskokov), Jennings 27, Salmons 16 – V. Carter 20, Q. Richardson 16, R. Lewis 16, divákov: 16 218.

Chicago – Houston 119:116 po predĺžení (25:23, 31:21, 25:35, 28:30 – 10:7) Najviac bodov: Rose 30 (11 asistencií), Boozer 25, Deng 15 – Scola 27, B. Miller 20, Lowry 16, divákov: 21 232.

Miami – Atlanta 89:77 (26:15, 24:21, 13:25, 26:16) Najviac bodov: Bosh 27 (10 doskokov), Wade 26, (10 doskokov), James 22 – Horford 22, Jamal Crawford a J. Powell po 12, divákov: 19 600.

Sacramento – Dallas 103:105 (37:28, 18:26, 25:26, 23:25) Najviac bodov: T. Evans 25, Greene 19, Cousins 17 (11 doskokov) – Nowitzki 25, Terry 23, C Butler 13, divákov: 12 900

Minnesota – Cleveland 129:95 (37:24, 36:30, 29:17, 27:24) Najviac bodov: Love 28 (19 doskokov), W. Johnson 20, Ellington 16 – Sessions 18, Jamison 17, J. Williams 11, divákov: 14 422

Philadelphia – Charlotte 109:91 (32:16, 24:29, 29:22, 24:24) Najviac bodov: Meeks 26, T. Young 20, Iguodala, Brand (10 doskokov) a Holiday po 15 – Diaw 19, S. Jackson 18, Augustin a K. Brown po 12, divákov: 14 611.