Webnoviny - Svet

NBA: Nowitzki vyšperkoval kariéru titulom šampióna aj MVP

WEBNOVINY.SK

Dirk NowizkiFoto: SITA/AP MIAMI 13. júna (WEBNOVINY) – Dirk Nowitzki korunoval svoju trinásťročnú kariéru v NBA titulom šampióna súťaže a ziskom trofeje pre najužitočnejšieho basketbalistu finálovej série. Tú jeho Dallas v nedeľu dotiahol do víťazného konca v Miami triumfom 105:95 v šiestom zápase. Vo všetkých predchádzajúcich strelecky ťahal Mavericks, v nedeľu ho prekonal famóznym výkonom striedajúci spoluhráč Jason Terry. V celom play-off 32-ročný nemecký krídelník predviedol šesť minimálne 30-bodových zápasov. „Dirk Nowitzki je rozhodne jedným z basketbalových velikánov všetkých čias. Bolo tomu tak už v roku 2006, keď Miami hralo vo finále proti Dallasu prvý raz,“ povedal tréner zdolaných finalistov Erik Spoelstra a pokračoval: „Aj ako tridsiatnik sa stále ešte zlepšuje, čo je obdivuhodné. Myslím si, že je to prospešná lekcia pre všetkých hráčov v NBA. Napriek veku každý môže zdokonaľovať svoje basketbalové schopnosti, prinášať do svojej hry nové rozmery. Dirk je pre svoje umenie, streľbu a fyzické prednosti jedným z najhoršie brániteľných hráčov v lige. Teraz to predviedol v celej paráde.“

Tréner Dallasu Rick Carlisle nemohol so svojím kolegom nesúhlasiť. „Myslím si, že po tejto sérii si Dirk nepochybne absolútne zaslúžil zaradiť sa medzi nesmrteľných hráčov. Všestrannosť a spôsob, ako sa dokáže dostať z problémov. V prvom polčase premenil iba jeden z dvanástich pokusov, napriek tomu to bol v druhom zase on,“ vyzdvihol prednosti svojho zverenca Carlisle.

Najužitočnejší hráč sezóny 2006/07 mal v šiestich finálových stretnutiach priemer 26 bodov, zo 44 trestných hodov z jeho pravačky sa nevošiel do obruče iba jeden! A to si v úvodnom zápase v Miami zranil prostredník ľavej ruky. „Pre tento moment som hral všetky tie roky. Každý, kto raz vstúpi do tejto ligy, sa o to usiluje. Zápasy hviezd a rôzne ocenenia sú síce pekné, ale keď raz prídete do istého veku, hráte už iba o jednu vec – o prsteň. Úžasný pocit, keď viete, že vám ho už nik nemôže zobrať. Že celý rok budeme najlepším tímom. Neuveriteľné,“ rozplýval sa druhý Európan s cenou pre MVP finále NBA. Primát patrí od roku 2007 rozohrávačovi San Antonia Tonymu Parkerovi.

Rodákovi z Würzburgu zložil poklonu aj najužitočnejší hráč pamätnej finálovej série roku 2006, keď Dallas stroskotal na Miami. „Myslím si, že predvádzal výnimočný basketbal. Pred piatimi rokmi zažil veľké sklamanie, ale poučil sa z toho. Dnes sa mu na začiatku tiež nedarilo, ale vrátil sa k svojej hre a dal dôležité koše. Pridal na agresivite a presnosti streľby. Niet pochýb o tom, že sa zaslúžene stal šampiónom,“ pridal svoj chválospev rozohrávač Miami Dwyane Wade.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM