Webnoviny - Svet

NBA sa v novembri hrať nebude

WEBNOVINY.SK

NEW YORK 28. októbra (WEBNOVINY) – Komisár zámorskej basketbalovej NBA David Stern zrušil ďalších 121 zápasov sezóny 2011/12.

Pôvodne sa ročník mal začať 1. novembra, už skôr však Stern zrušil prvé dva týždne súťaže a teraz pribudli ďalšie dva. NBA sa môže začať najskôr 1. decembra, ale dohoda o kolektívnej zmluve je zatiaľ v nedohľadne.

Majitelia klubov sa s hráčskou asociáciou rozchádzajú predovšetkým v otázke platového stropu a podielu na ziskoch.

Hráči nie sú ochotní ísť pod hranicu 52,5-percentného podielu zo zisku, zatiaľ čo vlastníci žiadajú pomer 50 ku 50. Stará kolektívna zmluva zaručovala basketbalistom 57-percentnú účasť. Rokovania sa začali už pred štyrmi mesiacmi, ale k zblíženiu názorov stále neprišlo. Pôvodná kolektívna zmluva vypršala koncom júna. Ďalšie rokovania sa v súčasnosti zatiaľ neplánujú.

V NBA naposledy vyhlásili lockout v roku 1998, sezónu vtedy zachránili 9. januára 1999 a každý tím stihol odohrať 50 duelov základnej časti. „Vo svetle posledných rozhovorov a ich neúspechu sezóna 2011/12 sa určite neodohrá kompletná. V tejto chvíli sa to už nedá stihnúť. Ideme teraz vyčísľovať všetky škody,“ povedal komisár NBA Stern.

Poslednému rozhodnutiu padli za obeť aj sledované súboje Bostonu v Miami (mal sa hrať 16. novembra), Los Angeles Lakers v Oklahoma City (23. novembra), Portlandu v Dallase (28. novembra) a Miami v Clevelande (18. novembra). Ak sa obe strany dohodnú, súťaž začne mesiac po podpise kolektívnej zmluvy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM