Rastislav Búgel Zo Slovenska

Nebo prinesie NÁDHERNÉ úkazy: Štartuje sezóna SVIETIACICH oblakov!

Milovníci zaujímavých prírodných javov sa majú na čo tešiť. Štartuje sezóna krásnych svietiacich oblakov.

Ilustračný obrázok k článku Nebo prinesie NÁDHERNÉ úkazy: Štartuje sezóna SVIETIACICH oblakov!
Zdroj: Facebook.com/Czech Thunderstorm Research Association

Aj na našom území je možné od začiatku júna pozorovať pekný jav. Ide o nočné svietiace oblaky, ktoré sa objavujú počas horúcich letných dní.

Sezóna svietiacich oblakov je tu

„V týchto dňoch sa práve začína sezóna tzv. nočných svietiacich oblakov, a dokonca už boli v našej oblasti aj pozorované. Podarilo sa ich zachytiť počas úsvitu nad severovýchodným obzorom Česka,“ informuje iMeteo.sk.

Pri pozorovaní severnej oblohy za jasných nocí si ich tak počas najbližších týždňov s trochou šťastia budeme môcť pozrieť aj my.

Kedy ich môžete pozorovať?

„Tieto svietiace oblaky sa často objavujú ako závoje s vláknitými štruktúrami. Môžu sa však vytvárať aj v pruhoch, pásoch, vlnách s difúznymi alebo ostrými okrajmi. V našich zemepisných šírkach sa dajú pozorovať počas jasných nocí najlepšie okolo 22.00 až 23.00 hod. alebo ráno pri prvom súmraku približne od 3.00 do 4.00 hod.,“ vysvetľuje server.

Ich sezóna potrvá približne do konca augusta.

V posledných desaťročiach sa tento jav vyskytuje častejšie, skôr a aj v južnejších polohách ako predtým. „Vedci zistili, že sa objavujú v posledných rokoch čoraz častejšie ako v predchádzajúcich desaťročiach. Dôvodom sú pravdepodobne klimatické zmeny, ktoré narúšajú mezosféru. Globálne otepľovanie totiž spôsobuje, že mezosféra sa stáva chladnejšou a tenšou,“ informuje iMeteo.sk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať:

Od dnešního dne se letošní sezóna NLC dá považovat za zahájenou. Noční svítící oblaka byla pozorovatelná dnes před svítáním nad severovýchodním obzorem.

Posted by Czech Thunderstorm Research Association on Thursday, June 6, 2024
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM