Webnoviny - Svet

Nečakajte žiadne experimenty, odkázal minister Tomáš Borec

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Nový minister spravodlivosti Tomáš Borec nestiahne disciplinárne návrhy voči predsedovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi, ktoré podalo predchádzajúce vedenie rezortu.

„O tomto musí rozhodnúť ústavný súd a priniesť nám informáciu,“ povedal Borec na svojej prvej tlačovej besede v kresle ministra. Na Harabina podala exministerka Lucia Žitňanská štyri disciplinárne návrhy.

Za nevpustenie kontroly z ministerstva financií na najvyšší súd ho už potrestali zrážkou 70 percent platu na jeden rok, Harabin sa proti tomu sťažuje na európskom súde.

Borec sa s Harabinom od oznámenia jeho nominácie na post ministra nestretol, ale určite tak urobí. Nový minister hovorí, že v justícii je potrebná spolupráca na báze odbornosti medzi všetkými zložkami, teda nielen ministerstvom a súdmi, ale aj s generálnou prokuratúrou a ministerstvom vnútra.

Borec je rozhodnutý riešiť aj problém diskriminačných žalôb, ktoré podali stovky sudcov preto, že sudcovia bývalého Špeciálneho súdu mali vďaka príplatkom vyššie platy ako sudcovia všeobecných súdov.

„Najlepším riešením by bolo, ak by sudcovia pochopili, že tie nároky sú z pohľadu občanov veľmi neprimerané,“ vyhlásil minister s tým, že na druhej strane chápe dôvody sudcov, prečo žaloby podali.

Bývalý šéf advokátov chce do rezortu spravodlivosti, ktorému teraz šéfuje, priniesť pokojnú pracovnú atmosféru. Uvedomuje si, že to bude veľmi ťažké. Štandardné postupy v justícii však možno podľa jeho slov dosiahnuť len štandardnými postupmi. Všetkým dôležitým legislatívnym zmenám bude predchádzať odborná diskusia. „Nie som priateľom žiadnych zrýchlených legislatívnych postupov,“ povedal Borec.

Minister chce, aby všetci občania bez ohľadu na ich ekonomickú silu mali rovnaký prístup k spravodlivosti a aby aj podnikatelia mali férové prostredie. „Chcem sa sústrediť na odstraňovanie bariér v podnikaní,“ dodal Borec s tým, že neférovým podnikateľom by rád legislatívne zabránil, aby svojimi praktikami kazili podnikateľské prostredie.

Borec si myslí, že jeho princípy nie sú v rozpore s predvolebným programom strany Smer-SD. „Nečakajte žiadne experimenty – justičné alebo zákonné,“ vyhlásil.

V najbližšom období bude pracovať na časti Programového vyhlásenia vlády, ktorá sa bude dotýkať justície. Hovorí, že nie je konfliktný človek, snaží sa spájať ľudí a dostať z nich to najlepšie. Keď bude odchádzať, chce, aby si ho ľudia pamätali ako profesionála, ktorý sa snažil, aby súdnictvo fungovalo dobre.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM