Webnoviny - Svet

Nečakal som, že sú ľudia, čo nám takto škodia, povedal Baráth o fanúšikoch DAC

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Bezpečnostný manažér futbalového klubu FK DAC Dunajská Streda Tibor Baráth niekoľko hodín po vysoko rizikovom corgoňligovom stretnutí s ŠK Slovan Bratislava (0:0) priznal, že na Žitnom ostrove sa v stredu viac prichystali na fanúšikov belasých ako na vlastných. Práve hádzanie zakázanej pyrotechniky a predmetov z tribúny dunajskostredského tábora bolo dôvodom desaťminútového prerušenia tohto duelu. „Ja by som tých ľudí, čo nám v stredu spôsobili veľké problémy, vôbec nenazval našimi priaznivcami či fanúšikmi. Pre mňa sú to iba osoby, ktoré chodia na futbal, aby mu škodili. Aby špinili dobré meno nášho futbalového klubu. Hádžu pyrotechniku na ihrisko a nevedia vysvetliť, prečo to vlastne robia. Také osoby na tribúny športovísk jednoducho nepatria,“ povedal vo štvrtok pre agentúru SITA Tibor Baráth a pokračoval: „Hádzanie nepovolených predmetov, svetlíc a delobuchov je veľkým problémom, s ktorým bojujú mnohé futbalové kluby, nie iba my, ale výsledky tejto snahy sú veľmi slabé.“

Podľa Barátha v prípade pyrotechniky, ktorú „tiežfanúšikovia“ do hľadísk športových štadiónov nosia, ide väčšinou o malé predmety a usporiadatelia ich ani pri dôkladnej osobnej kontrole nemajú šancu nájsť. „Najmä keď dotyčné osoby si na prenášanie pyrotechniky prispôsobia dokonca aj odev. Lebo aj také prípady už v minulosti boli. A keď na futbal príde toľko ľudí ako na zápas so Slovanom, pri vstupoch do hľadiska nie je časový priestor na nejakú naozaj dôkladnú prehliadku,“ priznal otvorene funkcionár, ktorý v stredajšom súboji mal plné ruky práce najmä po 62. minúte, keď rozhodca Vladimír Hracho po druhom delobuchu na trávniku odvolal aktérov stretnutia z ihriska.

„Hádzanie delobuchov ma mimoriadne mrzí. Nečakal som, že v našom vlastnom sektore sa nájdu ľudia, čo nám budú takto škodiť. Bol som z toho veľmi rozčarovaný, ale na sledovanie svojich pocitov som nemal čas, lebo hneď, ako sa to stalo, som spolu s hlavným usporiadateľom, veliteľom SBS-ky a hlavným rozhodcom riešil situáciu. Reálne hrozilo, že stretnutie rozhodca predčasne ukončí, na čo mal právo, a okrem bodov prídeme aj o značnú finančnú čiastku, ktorú zaplatíme vo forme pokuty disciplinárke futbalového zväzu. Toto všetko sa mi premietlo v hlave a z pozície bezpečnostného manažéra som musel konať a robiť všetko pre to, aby sme v našom sektore opäť urobili poriadok. Divákov sme rozhlasom vyzvali, aby prestali hádzať predmety na ihrisko. Apeloval na nich aj kapitán mužstva Novota a dokonca aj slušná časť divákov skandovala, aby nič na ihrisko nehádzali,“ vrátil sa Tibor Baráth k desaťminútovej neplánovanej prestávke počas stretnutia DAC – Slovan.

„V tej chvíli, keď som riešil pokračovanie prerušeného zápasu, som si povedal, že keď to s vrhačmi zakázaných predmetov nešlo doteraz po dobrom, tak to pôjde po zlom. Teraz už okrem prevencie príde na rad aj represia. Všetky tieto incidenty v hľadisku máme zmonitorované. Mali sme v ňom svojich spolupracovníkov s kamerami. V čo najkratšom čase sa budeme snažiť identifikovať osoby, ktoré nám delobuchmi tak zavarili, a odovzdáme ich polícii na ďalšie vyšetrovanie. Keď sa dokáže, že to boli naozaj oni, budeme chcieť, aby sa za svoje skutky aj zodpovedali. Aby sme však nikoho krivo neobvinili, budeme hovoriť s ľuďmi, ktorí boli v stredu v hľadisku v blízkosti tých, čo hádzali pyrotechniku a iné zakázané predmety – a až po porade s nimi vyvodíme voči vinníkom príslušné opatrenia,“ zdôraznil Tibor Baráth, ktorý je v DAC zodpovedný za poriadok a počas futbalových stretnutí bdie nad dodržiavaním diváckej disciplíny, slušnosti a tolerancie všetkých návštevníkov.

Bezpečnostný manažér FK DAC pri svojej analýze stredajšieho diania na mestskom štadióne vysoko vyzdvihol profesionalitu, ústretovosť a pomoc príslušníkov Policajného zboru SR, ktorí v deň zápasu strážili poriadok v meste. „Spolupráca s nimi bola veľmi dobrá. Sme radi, že sa na tento zápas tak dôkladne pripravili. Veľmi vysoko oceňujeme aj to, že priaznivcov Slovana priviedli na štadión v jednom balíku. Vďaka policajtom sa v meste nič mimoriadne nestalo. Nedošlo k stretnutiu oboch táborov, nebol nám hlásený žiadny prejav vandalizmu či poškodzovania cudzej veci. Policajti u nás odviedli veľmi dobrú prácu, za čo im patrí naše poďakovanie,“ povedal T. Baráth na margo operatívneho nasadenia 650 policajtov do dejiska rizikového futbalového zápasu.

„V stredu pri osobnej kontrole pri vstupe do hľadiska sme zadržali jeden útočný nôž, ktorý v najbližšom čase odovzdáme polícii, aby mohla tento prípad začať riešiť. Osobu, ktorá ho mala pri sebe, máme zdokumentovanú. Vieme, kto to je. Do hľadiska sme nepustili ani osoby, ktoré boli zjavne pod vplyvom alkoholu. Hoci mali vstupenky na futbal, ich snaha dostať sa do hľadiska sa skončila pri vchode na štadión. Našťastie, nezaznamenali sme žiadny konflikt s usporiadateľmi, ani verbálny či fyzicky útok na členov SBS, ktorí nám pomáhali. Podnapití fanúšikovia sa možno zľakli aj prítomných policajtov a bez problémov odišli domov,“ pripomenul dianie pred štadiónom FK DAC 1904 jeho bezpečnostný manažér Tibor Baráth.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM