Regióny Zo Slovenska

Neďaleko Prešova pribudne zaujímavosť: Drevený megafón, ktorý znásobí zvuky lesa!

Neďaleko Prešova v Slanských vrchoch vznikne medzi stromami naozajstná zaujímavosť. Pôjde o špeciálny drevený megafón.

Ilustračný obrázok k článku Neďaleko Prešova pribudne zaujímavosť: Drevený megafón, ktorý znásobí zvuky lesa!
Zdroj: Hlas lesa

Neďaleko Prešova v Slanských vrchoch vznikne medzi stromami špeciálny drevený megafón. Vďaka svojmu tvaru znásobí zvuky lesa a verejnosť si tak podľa autorov projektu bude môcť užiť nefalšovaný prírodný orchester. S nápadom vytvorenia megafónu prišli štyria mladí ľudia z občianskeho združenia Hlas lesa.

Podpora turizmu

„Našou snahou je zviditeľniť miesta, ktoré si zaslúžia našu pozornosť. Radi by sme menej známe lokality v prírode predstavili verejnosti. Veríme, že dreveným megafónom sa nám podarí prilákať ľudí do prírody a podporiť tak turizmus v celom regióne,“ uviedol jeden z autorov projektu František Baláž.

Drevený megafón, ktorý bude stáť neďaleko cyklotrasy spájajúcej Prešov s okolitými dedinami, má tvar deväťhranného ihlanu. Ako vysvetlil Baláž, inštalácia megafónu je zjednodušením rotačného paraboloidu.

„Paraboloid má vlastnosť, vďaka ktorej koncentruje lúče a vlny odrážajúce sa od jeho stien do jedného bodu. Človek, ktorý bude sedieť v blízkosti tohto bodu, tak bude počuť zosilnené zvuky prichádzajúce z okolia a môže pohodlne načúvať, čo mu les hovorí,“ uviedol mladý milovník prírody. Podobná atrakcia zatiaľ existuje len v Estónsku.

Aby zapadla do prostredia

Autori myslia na to, aby inštalácia nemala zlý vplyv na harmóniu lesa a zapadla do jeho prirodzeného prostredia. Na výrobu použijú drevo a menšie kovové spojovacie časti. Projekt vzniká s podporou samosprávy Zlatej Bane a spoločnosti Plzeňský Prazdroj Slovensko, ktorá pokryla finančné náklady na výstavbu. Celkové rozmery konštrukcie by nemali presahovať dĺžku 4,2 metra a výšku i šírku 2,5 metra.

A v obrazoch sledujte, ako nedávno v Prešove vznikla nádherná dúha. Kliknite si fotogalériu.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Prešova a okolia.

Nádhera zachytená na FOTKÁCH: Nad Prešovom sa zjavila obrovská dúha
10
Galéria
Foto: Ľubomír Hudačko

Hl. foto: vizualizácia

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM