Martin Sýkora Správy Rôzne

Nehoda cisterny v tuneli Bôrik preverila všetky záchranné zložky!

Riešenie nehody cisterny prepravujúcej nebezpečnú látku si dnes (25.9.) precvičili záchranné zložky Integrovaného záchranného systému (IZS) v tuneli Bôrik.

Ilustračný obrázok k článku Nehoda cisterny v tuneli Bôrik preverila všetky záchranné zložky!
Zdroj: TASR

V pondelok (25.9.) išlo o simulovanú nehodu, ktorá sa našťastie vo frekventovanom diaľničnom tuneli ešte nestala. Bôrik je súčasťou diaľnice D1 Mengusovce – Jánovce a nachádza sa neďaleko podtatranského mesta Svit. Cieľom bolo preveriť súčinnosť zložiek IZS a Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Taktické cvičenie

„Aj keď sa takáto nehoda v diaľničnom tuneli na Slovensku ešte nestala, je veľmi dôležité vykonávať pravidelne taktické cvičenia s cieľom zosúladiť zodpovedné zložky,“ uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová. NDS v tuneli simulovala haváriu cisterny. V dôsledku nárazu sa poškodil jej plášť a začala vytekať prepravovaná nebezpečná látka – benzén. „Počas cvičenia sme preverili vhodnosť využitia a stav technických prostriedkov zainteresovaných zložiek, ale aj ich schopnosť rýchlo a efektívne v takejto situácii konať,“ objasnila hovorkyňa.

Zdroj: TASR

Jeden z troch tunelov s povolenou prepravou ADR

Tunel Bôrik bol prvým diaľničným tunelom, v ktorom je od roku 2014 povolená preprava nebezpečných vecí (ADR). Nasledovali ďalšie tri tunely, a to Šibenik, Svrčinovec a Poľana. „To, či je preprava nebezpečných vecí cez tunel povolená, závisí od výsledkov rizikovej analýzy. Zohľadňuje sa mnoho faktorov, hlavnými sú intenzita dopravy v tuneli, podiel nákladnej dopravy, smerové a výškové usporiadanie tunela, vzdialenosť únikových východov, počet tunelových rúr či technologické vybavenie tunela, pričom zabezpečené musí byť oddelenie prípadných vytečených kvapalín do špeciálnej záchytnej nádrže,“ vysvetlila Michalová.

Tunel Bôrik v podtatranskom regióne je dlhý 999 metrov, prerazený bol v decembri 2007 a o dva roky neskôr sa začal používať. Vedie popod vrch Bôrik, podľa ktorého nesie názov. Ide o dvojrúrový diaľničný tunel.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM