Webnoviny - Svet

Nemecko odmieta spoločné dlhopisy eurozóny

WEBNOVINY.SK

BERLÍN 21. augusta (WEBNOVINY) – Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v sobotu opäť odmietol výzvy na zavedenie spoločných dlhopisov eurozóny.

„Pokiaľ nemáme kolektívne rozhodovanie o finančnej politike, nemôžme mať ani jednotné úrokové sadzby,“ povedal Schäuble v rámci dňa otvorených dverí na svojom ministerstve. Rozdielne úročenie dlhopisov v jednotlivých členských štátoch slúži ako signál, či je ich hospodárka politika zodpovedná alebo nie, dodal minister.

„Otázkou teda je, ako dokážeme podporiť politickú integráciu, krok po kroku. Nemôžme kolektivizovať úrokové miery,“ zdôraznil Schäuble.

Nemecko je v rámci eurozóny hlavným kritikom myšlienky spoločných dlhopisov a ďalšieho posilňovanie záchranného fondu eurozóny. Ich zavedenie ako efektívneho nástroja na prekonanie dlhovej krízy podporuje napríklad Taliansko alebo Belgicko a v ich prospech sa tento týždeň vyslovili aj predstavitelia popredných záujmových združení nemeckých podnikateľov.

Eurobondy v piatok odmietol aj francúzsky premiér Francois Fillon. Bez ďalšej konsolidácie verejných financií v eurozóne by takýto krok zvýšil náklady na financovanie francúzskeho dlhu, čo by mohlo ohroziť aj najvyšší rating krajiny, zdôraznil premiér.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM