Webnoviny - Svet

NEMECKO: Test ďalšej iránskej rakety je alarmujúci

WEBNOVINY.SK

BERLÍN 16. decembra (WEBNOVINY) – Nemecká vláda v stredu uviedla, že test iránskej rakety stredného doletu Sadžíl-2 je „alarmujúci“ a neprispieva k dôvere medzinárodnej komunity k jadrovému programu Teheránu. „Správy z Iránu sú alarmujúce,“ povedal hovorca nemeckého ministertsva zahraničia pre agentúru AFP. „Toto nie je krok, ktorý obnovuje dôveru“.

Irán v stredu úspešne otestoval „vylepšenú“ verziu rakety stredného doletu Sadžíl-2 (v preklade Pálená hlina), ktorá je údajne schopná zasiahnuť Izrael, väčšinu arabských krajín a niektoré časti Európy. Informovala o tom iránska štátna televízia, ktorá však neposkytla žiadne bližšie detaily. Dvojúrovňová raketa zem-zem poháňaná tuhým palivom má podľa Iránu dolet až 2000 kilometrov.

Koncom septembra Teherán počas vojenských manévrov otestoval prvú verziu rakety Sadžíl-1 spoločne s raketou podobného dosahu Šaháb-3. Spojené štáty a Izrael sa na podobné akcie pozerajú s obavami a doteraz nevylúčili ani prípadnú vojenskú intervenciu v Teheráne, ktorý podozrievajú z vývoja jadrových zbraní.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM