Webnoviny - Svet

Nemecký parlament schválil radikálne škrty

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, APBERLÍN 29. októbra (WEBNOVINY) – Nemecký Spolkový snem vo štvrtok schválil širokú škálu opatrení, ktoré by mali štátu v nasledujúcich rokoch priniesť niekoľkomiliardové úspory. Poslanci pritom podporili veľkú časť úsporného balíka, ktorý minulý mesiac odsúhlasil kabinet spolkovej kancelárky Angely Merkelovej s cieľom znížiť štátne výdavky do roku 2014 o 80 miliárd eur. Najradikálnejšie škrty vo výdavkoch od druhej svetovej vojny majú zaručiť, že nemecký rozpočtový deficit od budúceho roka nebude prekračovať tri percentá hrubého domáceho produktu, ako stanovuje európsky Pakt stability a rastu. Berlín sa tak chce vyhnúť postihom za porušovanie rozpočtových pravidiel Európskej únie, ktorých sprísnenie sám presadzuje.

Nemecký minister hospodárstva Rainer Brüderle tvrdí, že úsporné kroky sú nutné napriek tomu, že krajina sa zotavuje z ekonomickej krízy rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Schválené opatrenia sa týkajú mnohých oblastí, pozornosť médií sa však sústreďuje najmä na obmedzovanie sociálnych príspevkov či zavedenie zvláštneho príplatku k letenkám vo výške 8 až 45 eur. Súčasťou balíka je aj prudké zvýšenie dane z tabaku. Medzi opatreniami, ktoré poslanci nepodporili, je napríklad kontroverzná daň z transakcií na finančnom trhu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM