Správy Regióny Zo Slovenska

Nemocnica v Michalovciach? Takýto v SR zriedkavý výkon začala uskutočňovať

V Nemocnici s poliklinikou Š. Kukuru, ktorá je súčasťou siete nemocníc Svet zdravia, majú novinku. Prečítajte si, čo tam začali uskutočňovať.

Ilustračný obrázok k článku Nemocnica v Michalovciach? Takýto v SR zriedkavý výkon začala uskutočňovať
Zdroj: Svet zdravia

V michalovskej nemocnici minulý týždeň lekársky tím endosonograficky uskutočnil prvú cielenú tenkoihlovú aspiračnú biopsiu nádoru v pankrease. Ako informovala Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia, ide o výkon, ktorý je na Slovensku zriedkavý a vyžaduje si špičkové technické vybavenie i zdravotnícky tím.

Biopsiu v metropole Zemplína úspešne podstúpil 13-ročný chlapec. „U mladého pacienta lekársky tím v Michalovciach odoberal vzorku z vopred určeného ložiska v pankrease. Vyšetrenie sa vykonáva tenkou ihlou, takže okolité tkanivo sa prakticky nepoškodí a minimalizuje sa aj riziko krvácania,“ vysvetlila Fedáková.

Ako priblížil internista, hepatológ a gastroenterológ a zároveň vedúci lekár hepatobiliárneho centra michalovskej nemocnice Štefan Hrušovský, tenkoihlová biopsia sa robí počas špeciálnej endoskopie, keď sa endoskop zavádza cez pažerák do žalúdka a dvanástnika.

„Na konci endoskopu je miniaturizovaná ultrazvuková sonda, ktorá cez stenu žalúdka z bezprostrednej blízkosti detailne zobrazuje nádorové ložisko v pankrease, vyhodnocuje jeho tuhosť a zachytáva prietoky v nádore. Po zacielení sa pomocou podtlaku cez dlhú tenkú ihlu odoberá vzorka nádorového tkaniva na cytologické vyšetrenie,“ opísal.

Cielené aspiračné biopsie nádorov a tkanív endosonografickou cestou sa v michalovskej nemocnici zavádzajú podľa Fedákovej vďaka najnovšiemu prístrojovému vybaveniu, ktoré nemocnica získala koncom minulého roka.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Michaloviec a okolia.

Ak ste v novej nemocnici v Michalovciach ešte neboli, zábery z nej si môžete pozrieť v našej archívnej fotogalérii.

GALÉRIA: Michalovská nemocnica zachytená v obrazoch
2
Galéria
Zdroj: Svet zdravia

Hl.foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM