Webnoviny - Svet

Neonacisti zaplnili Drážďany, mesto stráži polícia

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, AP

DRÁŽĎANY 13. februára (WEBNOVINY) – Tisíce neonacistov i ich oponentov sa v piatok zhromaždilo v nemeckých Drážďanoch pri príležitosti 65. výročia bombardovania mesta spojencami ku koncu 2. svetovej vojny. Stovky policajtov uzavreli železničnú stanicu, kde sa majú pravicoví radikáli stretnúť. Tí údajne plánujú uskutočniť doteraz najväčší pochod neonacistov v Európe. Do mesta však mieri aj niekoľko tisíc ich ľavicových odporcov, ktorí plánujú naopak pochodu zabrániť.

Podobné akcie extrémistov narušili oslavy výročia aj po minulé roky, keď sa neonacisti snažili využiť zničenie mesta pre svoju propagandu. Tisíce obyvateľov chcú z tohto dôvodu vytvoriť ľudskú reťaz a vyjadriť tak svoj postov proti extrémnej pravici. Protinacistické a antifašistické iniciatívy navyše vyzvali na protesty a blokády. Početné nasadenie policajtov sa pokúsi stretom medzi oboma tábormi zabrániť.

Extrémna pravica zvoláva roky spomienkové pochody za obete bombardovania Drážďan, ktoré sa odohralo z noci na 14. februára 1945. Útokom spojeneckých lietadiel vtedy podľahlo okolo 25 tisíc ľudí. Cieľom bombardovanie bolo urýchliť pád fašistického Nemecka. Saský premiér Stanislaw Tillich a ďalší regionálni predstavitelia si obete týchto udalostí uctili už doobeda položením vencov na mestskom cintoríne. Spomienka sa zaobišla bez incidentov.

SITA/AP

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie