han Rôzne

Neplatiči VÝŽIVNÉHO sa môžu začať báť: TOTO sú nové opatrenia, ktoré ich donútia platiť!

Zavedú sa nové donucovacie opatrenia pre tých, ktorí ignorujú rozhodnutia súdu alebo si neplnia uložené povinnosti.

Ilustračný obrázok k článku Neplatiči VÝŽIVNÉHO sa môžu začať báť: TOTO sú nové opatrenia, ktoré ich donútia platiť!
Zdroj: www.pixabay.com

Vyplýva to z novely exekučného poriadku, ktorú v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR schválili. Legislatívna zmena počíta so zavedením štyroch takýchto opatrení. Ide o rozšírenie možností uloženia peňažnej pokuty, zadržania vodičského preukazu a osvedčenia o evidencii vozidla i použitia technických prostriedkov brániacich užívaniu veci.

Efektívnejší spôsob

Cieľom novely je efektívnejšia a rýchlejšia vymáhateľnosť nárokov v exekučných konaniach vedených najmä na uspokojenie práv na nepeňažné plnenia. Výber z donucovacích opatrení má byť na rozhodnutí exekútora. Nemôže ich však ukladať svojvoľne.

Možnosť uložiť peňažnú, respektíve poriadkovú pokutu, pozná zákon aj v súčasnosti. Jej výška však podľa ministerstva nebola motivujúca a proces uloženia bol zdĺhavý.

Konkrétna výška peňažnej pokuty a jej súhrn je ustanovený pre porušenie konkrétnej povinnosti. V rámci porušenia povinnosti podať vyhlásenie o majetku je pre fyzické osoby v súhrne do 30.000 eur.

Zadržanie vodičského preukazu, zadržanie osvedčenia o evidencii vozidla a použitie technických prostriedkov brániacich užívaniu veci má byť v zmysle zákona možné uložiť až v prípade, ak uložená pokuta nemala pre splnenie povinnosti žiadny efekt. Toto pravidlo sa nepoužije, ak pôjde o exekúciu na vymoženie pohľadávky na výživnom.

Súčasťou zmeny je aj zavedenie niektorých nových právnych inštitútov, najmä v podobe náhradných plnení. V rámci exekúcie vyprataním a vykázaním sa má umožniť uzatvorenie písomnej dohody o zaplatení peňažnej sumy namiesto poskytnutia náhradného ubytovania alebo bytovej náhrady.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM