Nepočujúci slovenskí športovci už bojujú v Taipei

TAIPEI 8. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská výprava nepočujúcich športovcov na 21. letných deaflympijských hrách v v Taipei na Taiwane, v ktorej je šesť reprezentantov, už zasiahla do bojov o medaily. Cyklista Július Maťovčík postúpil z kvalifikácie na šprintu piatym najlepším časom, ale hneď v prvej vyraďovacej jazde prehral s Američanom Davidom Snowom, keď sa mu vyšmykla noha z pedála a za ďalších bojov je vyradený. Tenista Peter Karlík v prvý súťažný deň nehral, lebo zápasy odložili pre extrémne vysoké horúčavy, na ktoré doplatili dvaja hráči kolapsom. V prvom kole mal voľný žreb, v druhom vyhral nad miestnym Taiwancom Ta-Li Kaom hladko 6:0 a 6:1. Vo osemfinále však podľahol o 25 rokov mladšiemu Angličanovi Lewisovi Gordonovi Fletcherovi 2:6, 1:6 a takisto sa už súťaž preňho skončila.

V taiwanskej metropole je otvorený aj Slovenský dom, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti hlavného atletického štadióna. Teší sa veľkému záujmu návštevníkov rôznych národností aj vďaka originálnemu koloritu a cimbalovej hudbe, ktorá už prilákala aj jednu z miestnych televízií. Cieľom „Slovak Housu“ je najmä prezentácia Vysokých Tatier, ktoré budú v roku 2011 hostiť zimnú deaflympiádu.