
Nepodceňujte poruchy spánku: Neliečení pacienti majú trikrát vyššie riziko mŕtvice
Porucha spánku môže stáť za dopravnými nehodami aj za zníženým libidom. Podľa odborníka by ste nemali podceňovať varovné signály.
Nepodceňujte poruchy spánku: Neliečení pacienti majú trikrát vyššie riziko mŕtvice
Porucha spánku môže stáť za dopravnými nehodami aj za zníženým libidom. Podľa odborníka by ste nemali podceňovať varovné signály.

Neliečená spánková porucha dýchania, tzv. spánkové apnoe, súvisí so zdravotnými rizikami. Môže stáť za dopravnými nehodami aj za zníženým libidom. „Ide o psychické a sociálne následky, keď boli v súvislosti so spánkovými poruchami spozorované napríklad pokles duševnej výkonnosti, pokles libida, impotencia, zábudlivosť, zhoršenie sústredenosti či pamäti,“ TASR na to upozornil lekár zo Spánkového laboratória v Bratislave Branislav Drugda.
Narušenie spánku
Spánkové apnoe je porucha spánku, ktorá je charakterizovaná opakovaným prerušením dýchania v rámci spánkového cyklu. Tieto prerušenia sú spôsobené uvoľnením mäkkého tkaniva v dýchacích cestách, ktoré zabraňuje vstupu kyslíka do pľúc. Výsledkom je, že vzduch sa nemôže dostať do pľúc, hladina oxidu uhličitého v krvi sa zvyšuje a spánok sa naruší.
„Zjednodušene povedané, je to ten moment, keď spiaci počas chrápania urobí prestávku v nádychoch a nastane niekoľkosekundové ticho, pričom následne chrapot vyvrcholí akýmsi výbuchom sprevádzaným hlasným zachrapčaním,“ priblížil lekár.
Ako odborník na kvalitný spánok vysvetlil, porucha spánku predstavuje krátkodobú záťaž najmä na srdce a cievy, predovšetkým sú to však dlhodobé komplikácie, ktoré zhoršujú kvalitu života postihnutej osoby. U pacientov s neliečenou formou spánkového apnoe je až trikrát vyššie riziko mŕtvice.
Častejšie chrápu muži
Chrápanie sa vyskytuje približne v piatich až desiatich percentách dospelej populácie, častejšie u mužov ako u žien. Najviac ním trpia ľudia, ktorí sú obézni. Nie vždy chrápanie predstavuje život ohrozujúci stav, no varovné signály je lepšie podľa Drugdu nepodceňovať. Pri problémoch odporúča navštíviť lekára na oblasť spánku a absolvovať skríningovú diagnostiku. Jej podstatou je monitorovanie pacienta počas spánku výhradne v domácom prostredí.
„Ak vyšetrenie potvrdí prestávky v dýchaní, je u pacienta indikované komplexné polysomnografické vyšetrenie. Ak záznam nepotvrdí prestávky v dýchaní, lekár navrhne ďalší spôsob diagnostiky a liečby u špecialistov,“ uzavrel odborník na kvalitný spánok.
Foto: ilustračné
- Uznávaný biológ šokuje: Je takmer isté, že korona je ĽUDSKÝM DIELOM a prišla odtiaľto!
- SKVELÁ správa! Od pondelka môžeme zahodiť rúška a RESPIRÁTORY v týchto prípadoch
- Príspevok 300 eur na dieťa je reálny! Podporuje ho ďalšia koaličná strana
- Ďalšia hanba v zahraničí! Premiér Eduard Heger sa postaral o poriadny trapas
- SVET O SLOVENSKU: Čaputovej slová o Sputniku V si Rusi vykladajú po svojom
- Schválili NOVÉ výnimky zo zákazu vychádzania. Zmena sa dotkne aj práce z domu
- Uznávaný biológ a jeho PREDPOVEĎ: Takáto bude KORONA cez leto? Ďalšie roky nepotešia!
- Čaputová šokuje! Prezradila, že Rusi žiadajú vrátiť Sputnik V z iného dôvodu
- 9 vecí, na ktoré si po pandémii budeme musieť zase zvykať
- Šéfka ŠÚKL: Maďari odporúčali Sputnik netestovať! Ako reaguje na vyhrážky, že ju rozrežú?