Lucia Lauková Rôzne

Nepodceňujte poruchy spánku: Neliečení pacienti majú trikrát vyššie riziko mŕtvice

Porucha spánku môže stáť za dopravnými nehodami aj za zníženým libidom. Podľa odborníka by ste nemali podceňovať varovné signály.

Ilustračný obrázok k článku Nepodceňujte poruchy spánku: Neliečení pacienti majú trikrát vyššie riziko mŕtvice
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Neliečená spánková porucha dýchania, tzv. spánkové apnoe, súvisí so zdravotnými rizikami. Môže stáť za dopravnými nehodami aj za zníženým libidom. „Ide o psychické a sociálne následky, keď boli v súvislosti so spánkovými poruchami spozorované napríklad pokles duševnej výkonnosti, pokles libida, impotencia, zábudlivosť, zhoršenie sústredenosti či pamäti,“ TASR na to upozornil lekár zo Spánkového laboratória v Bratislave Branislav Drugda.

Narušenie spánku

Spánkové apnoe je porucha spánku, ktorá je charakterizovaná opakovaným prerušením dýchania v rámci spánkového cyklu. Tieto prerušenia sú spôsobené uvoľnením mäkkého tkaniva v dýchacích cestách, ktoré zabraňuje vstupu kyslíka do pľúc. Výsledkom je, že vzduch sa nemôže dostať do pľúc, hladina oxidu uhličitého v krvi sa zvyšuje a spánok sa naruší.

„Zjednodušene povedané, je to ten moment, keď spiaci počas chrápania urobí prestávku v nádychoch a nastane niekoľkosekundové ticho, pričom následne chrapot vyvrcholí akýmsi výbuchom sprevádzaným hlasným zachrapčaním,“ priblížil lekár.

Ako odborník na kvalitný spánok vysvetlil, porucha spánku predstavuje krátkodobú záťaž najmä na srdce a cievy, predovšetkým sú to však dlhodobé komplikácie, ktoré zhoršujú kvalitu života postihnutej osoby. U pacientov s neliečenou formou spánkového apnoe je až trikrát vyššie riziko mŕtvice.

Častejšie chrápu muži

Chrápanie sa vyskytuje približne v piatich až desiatich percentách dospelej populácie, častejšie u mužov ako u žien. Najviac ním trpia ľudia, ktorí sú obézni. Nie vždy chrápanie predstavuje život ohrozujúci stav, no varovné signály je lepšie podľa Drugdu nepodceňovať. Pri problémoch odporúča navštíviť lekára na oblasť spánku a absolvovať skríningovú diagnostiku. Jej podstatou je monitorovanie pacienta počas spánku výhradne v domácom prostredí.

„Ak vyšetrenie potvrdí prestávky v dýchaní, je u pacienta indikované komplexné polysomnografické vyšetrenie. Ak záznam nepotvrdí prestávky v dýchaní, lekár navrhne ďalší spôsob diagnostiky a liečby u špecialistov,“ uzavrel odborník na kvalitný spánok.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM