Kultúra

Nešetril politikov, musel SKONČIŤ: Do vedenia SND sa vracia Matej Drlička

Po kontroverzných vyjadreniach na adresu politikov aj umelcov bol Drlička odvolaný. Teraz ho však komisia odporučila opäť.

Ilustračný obrázok k článku Nešetril politikov, musel SKONČIŤ: Do vedenia SND sa vracia Matej Drlička
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Staronovým šéfom Slovenského národného divadla (SND) sa stane Matej Drlička. Do funkcie generálneho riaditeľa prvej divadelnej scény ho k 1. máju vymenuje na základe ukončeného procesu verejného vypočutia dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva kultúry (MK) SR Zuzana Viciaňová.

Posunula ho komisia

Drličku odporučila 17. marca hodnotiaca komisia v procese verejného vypočutia ako jediného zo štvorice uchádzačov. Ministerka po zverejnení odporúčania požiadala komisiu o detailnejšie zdôvodnenie tohto odporúčania, malo slúžiť ako podklad pre jej finálne rozhodnutie.

Kontroverzný odchod

Drlička viedol SND od januára 2021, keď bol na základe výberového procesu vymenovaný do funkcie. Z postu bol na začiatku novembra 2022 odvolaný, dôvodom boli jeho medializované vyjadrenia na adresu umelcov a politikov.

Drlička sa za svoje slová ospravedlnil, ministerke zároveň ponúkol rezignáciu. Neskôr naznačoval, že manažment pod jeho vedením bol šikanovaný poslancami z Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá v dôsledku názorovej konfrontácie týkajúcej sa opodstatnenosti redukcie sólistického súboru Opery SND. Prihlásil sa do vyhláseného procesu verejného vypočutia, v rámci ktorého deklaroval, že je v prípade opätovného získania funkcie pripravený dokončiť a rozvíjať projekty, ktoré so svojím manažmentom začal v predchádzajúcom období.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Zostaňte v obraze. Ďalšie novinky z domova i zo sveta:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM