Krimi

Nešťastie, ktoré otriaslo Slovenskom: Prešiel ROK od tragickej nehody autobusu pri Nitre

Pripomíname si deň, ktorý otriasol celým Slovenskom. Dvanásť obetí, medzi nimi aj školáci, sa domov k rodinám už nikdy nevrátilo.

Ilustračný obrázok k článku Nešťastie, ktoré otriaslo Slovenskom: Prešiel ROK od tragickej nehody autobusu pri Nitre
43
Galéria
Zdroj: TASR/Vladimír Benko

V stredu 13. novembra 2019, krátko pred jednou hodinou poobede, smeroval autobus z Nitry do Jelenca. Sirény, ktoré sa o niekoľko minút rozozvučali mestom, neveštili nič dobré.

To už záchranné aj policajné tímy smerovali na miesto obrovskej tragédie, ktorá sa stala na Zlatomoraveckej ceste I/65. Nákladné auto naložené štrkom vtedy vrazilo do oprotiidúceho autobusu. Následky boli zdrvujúce.

V osudný deň vyhasol život 12 ľudí vo veku od 15 do 70 rokov.

Rok vyšetrovania

Približne pred pol rokom polícia na mieste nehody robila vyšetrovací pokus. Cieľom bolo zistenie, či zakrivenie vozovky a nerovnosti mohli byť podnetom na smerovú nestabilitu nákladného vozidla. Vyšetrovanie pokračuje aj rok od nešťastia.

„Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre vo vyšetrovaní prípadu naďalej pokračuje. Zatiaľ nebudeme verejnosti poskytovať žiadne bližšie informácie,“ uviedla nitrianska policajná hovorkyňa Viktória Borloková.

Bolestivé spomienky

Veľká časť obetí pochádzala z obce Kolíňany. Starosta Róbert Balkó potvrdil, že obec pietnu akciu organizovať nebude. „O tom, či rodiny plánujú, žiaľ nemám informácie,“ do­dal.

V dedine sa zamýšľali aj nad vybudovaním pamätníka obetiam tragédie. Myšlienku sa nepodarilo zrealizovať.

„Niektoré rodiny nechceli, aby im to intenzívnejšie pripomínalo to nešťastie. Nakoľko pri stavaní takéhoto pomníka treba súhlas od všetkých dotknutých, po dohode s rodinami spoločný pamätník nebude,“ vysvetlil starosta obce Kolíňany.

V Jelenci, odkiaľ tiež pochádzala časť obetí nehody, vytvorila obec pietne miesto. Informoval nás o tom starosta Ivan Varga. „Situácia momentálne nedovoľuje odhalenie, také ako sme mali v pláne,“ povedal. Pietne miesto bude preto odhalené len rodičmi obetí a vysvätené farárom bez prítomnosti médií.

Pod dohľadom polície

Je však predpoklad, že uctiť si pamiatku zosnulých budú chcieť rodiny, priatelia či známi aj priamo na mieste tragédie. Starosta Kolíňan na to vopred upozornil aj políciu.

„V piatok aj počas víkendu budú dopravní policajti dohliadať na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v danom úseku,“ uviedla policajná hovorkyňa Viktória Borloková.

Tragická nehoda pri Nitre
43
Galéria
Zdroj: Prezídium HAZZ SR
Zdroj: Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie