Webnoviny - Svet

Nezabíjajte homosexuálov, vyzýva Európa Ugandu

WEBNOVINY.SK

ŠTRASBURG 17. decembra (WEBNOVINY) – Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok prijali apel adresovaný Ugande, v ktorom túto africkú krajinu vyzývajú, aby pozmenila pripravovaný zákon proti homosexuálom. Ak by zákon prešiel, v Ugande by hrozilo homosexuálom doživotné väzenie a v niektorých prípadoch dokonca trest smrti. Europarlament pripomína, že homosexualita je legálna len v 13 afrických krajinách, v ďalších 38 je protizákonná, a tak by prijatie takéhoto zákona v Ugande mohlo spustiť reťazovú reakciu aj v iných afrických krajinách.

Podľa legislatívneho návrhu vplyvného poslanca ugandského parlamentu Davida Bahatiho by mali súdy vymerať trest smrti každému, kto má vírus HIV a dokážu mu homosexuálny styk. Smrť by hrozila aj tomu, komu dokážu „opakovaný homosexuálny styk“. Kto by sa „previnil“ raz, dostal by doživotie. Príbuzným či priateľom homosexuála, ktorí nenahlásia jeho správanie úradom, má hroziť sedemročné väzenie.

Autor zákona na kritiku zo strany Západu reagoval vyhlásením, že „víta konštruktívnu kritiku“, no Uganda potrebuje proti homosexuálom tvrdo zakročiť.

Podľa organizácií bojujúcich za práva homosexuálov je pravdepodobné, že návrh zákona v ugandskom parlamente prejde. Návrh podľa ich informácií vznikol v hlavách ugandských poslancov po tom, ako krajinu navštívili predstavitelia radikálnych amerických kresťanských organizácií, ktoré presadzujú liečbu homosexuálov.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM