Ilustračný obrázok k článku Nezabudnite na posun času! Zmena sa dotkne aj dvoch nočných vlakov
Zdroj: TASR/František Iván

Nezabudnite na posun času! Zmena sa dotkne aj dvoch nočných vlakov

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje, že zmena času sa počas víkendu dotkne dvoch nočných spojov.

Zo Slovenska
Zo Slovenska

Nezabudnite na posun času! Zmena sa dotkne aj dvoch nočných vlakov

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje, že zmena času sa počas víkendu dotkne dvoch nočných spojov.

Ilustračný obrázok k článku Nezabudnite na posun času! Zmena sa dotkne aj dvoch nočných vlakov
Zdroj: TASR/František Iván

V noci zo soboty (24. 10.) na nedeľu (25. 10.) sa hodiny o tretej hodine ráno posunú o jednu hodinu dozadu, teda na druhú hodinu. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v tejto súvislosti upozorňuje, že sa to dotkne dvoch nočných vlakov.

Ovplyvní to vlaky

„Na tratiach na území Slovenska zmena času ovplyvní jazdu dvoch nočných diaľkových vlakov ZSSK, ktoré zostanú stáť vo vybraných železničných staniciach a v jazde budú pokračovať po hodine, už podľa SEČ,“ priblížil hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Pôjde o rýchlik, ktorý odchádza z Humenného o 21.54 h a do Bratislavy má doraziť o 5.49 h. Vlak by mal prísť do Ružomberka o 2.05 LČ a odchádzať o 2.06 SEČ.

Týka sa to tiež rýchlika s odchodom o 22.53 h z Bratislavy, ktorý má doraziť do Humenného o 6.33 h. Vlak má príchod do Kraľovian o 2.07 LČ a odchod o 2.09 SEČ.

Kováč zároveň dodal, že na tratiach susedných železníc budú podobne ovplyvnené jazdy nočných vlakov. Vlaky, ktoré vchádzajú na Slovensko po 3.00 h, pôjdu už podľa SEČ.

Zjednotíme čas?

Letný čas platil v roku 2020 od nedele 29. marca na území Slovenska aj ostatný európskych štátov, ktoré sú súčasťou stredoeurópskeho časového pásma.

O efektívnejšom využívaní denného svetla uvažoval už v roku 1784 americký politik Benjamin Franklin a v roku 1907 formuloval návrh na zmenu času londýnsky staviteľ William Willet. Švédsko, Nemecko či Rakúsko-Uhorsko zaviedli letný čas už počas prvej svetovej vojny, opatrenie si však nezískalo obľubu.

V súčasnej podobe bol letný čas na území Československa zavedený v roku 1979. K prijatiu tohto opatrenia prispela aj energetická kríza. Čas sa posúval o hodinu dopredu prvú aprílovú sobotu o polnoci, od roku 1981 to bolo už poslednú marcovú sobotu, a o hodinu naspäť zasa o 1.00 h v noci zo soboty na nedeľu počas posledného septembrového víkendu.

Od roku 1996 Európska komisia (EK) predĺžila obdobie letného času do posledného októbrového víkendu. Posúvanie času sa ustálilo na 2.00 respektíve 3.00 h, pretože v tejto dobe najmenej ovplyvňuje dopravu.

EK zorganizovala v dňoch 4. júla až 16. augusta 2018 verejnú konzultáciu o striedaní času v členských štátoch EÚ. V nej odpovedalo 4,6 milióna obyvateľov, z nich 84 percent sa vyslovilo proti striedaniu času. Odporcovia argumentovali najmä zdravotnými dôvodmi.

Na návrh EK schválili poslanci Európskeho parlamentu 26. marca 2019 smernicu, podľa ktorej by sa mala sezónna zmena času uskutočniť naposledy v roku 2021. Smernica ponecháva členským štátom EÚ možnosť, aby si upravili otázku časového pásma do roku 2021, teda aby sa rozhodli pre celoročný stredoeurópsky alebo stredoeurópsky letný čas.

Odporúča koordinovať voľbu času tak, aby nebol narušený vnútorný trh a aby sa zabránilo jeho „citeľným narušeniam spôsobeným rozdielmi medzi členskými štátmi v tejto oblasti“. Znamenalo by to, že sa na Slovensku skončí každoročné striedanie času po 42 rokoch.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín