Barbara Dallosová Rôzne

Nezvyčajná dedinská hymna, ktorá vás pobaví: Takto sa doťahovali Lovčania s obyvateľmi susedných dedín :)

Nie každá obec sa môže pochváliť vlastnou hymnou. Dedinka Lovča áno. A nie hocijakou! Jej text s nadhľadom objasňuje niekdajšie žabomyšie vojny medzi obcami okolo Žiaru.

Ilustračný obrázok k článku Nezvyčajná dedinská hymna, ktorá vás pobaví: Takto sa doťahovali Lovčania s obyvateľmi susedných dedín :)
Zdroj: TASR

Obyvateľské názvy v minulosti často vyplývali nielen z názvu obce, ale i toho, čím sa ľudia v nej živili. A tak ako starí Svätokrížania bývali hurkármi, v okolitých obciach by ste našli i pltiarov, taviarov či kutliarov.

A práve rozbroje medzi blízkymi osídleniami zachytáva ostrovtipná hymna obce Lovča, ktorá dáva na frak Trnavcom, Ždaňčanom i obyvateľom už neexistujúcej dedinky Horné Opatovce. Hymna vznik názvov obyvateľov jednotlivých dediniek vysvetľuje po svojom :)

Lovčianska hymna: Povedzte nám pravdu

Povedzte nám pravdu lovčianski pltiari, ako ste dostali prezývku kutliari. Boli sme my boli, veľkí obchodníci, chýrnejších nebolo v tekovskej stolici.

A tak nás vo svete kupliarmi volali, lebo sme z kupčenia veľký peniaz mali. To nám závideli trnavci, ždančani – aj opatovčani.

Tí nám jednu hlásku v názve premenili, aby sa za svoju prezývku pomstili. My sme ich za dávna prezvali ťaviarmi, lebo oni boli v Tepliach taviarmi.

Dolu Hronom idú vybraní pltiari. Všetci sa čudujú, veď sú to kutliari. Tak sme my dostali názov celkom iní, najlepší pltiari z tej peknej dediny.

Čítajte tiež:

Keď príroda prekvapuje: Prírodné zaujímavosti z obcí pri Žiari, o ktorých vie málokto

Tak bohatou históriou školy sa môže pochváliť máloktorá dedina: Neuveríte, kto tu bol prvý učiteľ! :) FOTO

Dedinku z mapy vymazal žiarsky závod: Opatovčania na svoj domov nezabúdajú

Čo prezradila kronika: Vychýrené žiarske gazdinky vraj robili svoje hurky za pomoci kúziel!

Čo prezradila kronika: Uhádli by ste, prečo sa Žiar volá práve Žiar?

Zdroj: www.lovca.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM