Ničí sa baterka, skracuje jej životnosť: VÄČŠINA ľudí robí pri nabíjaní mobilu veľkú CHYBU
Ako správne nabíjať smartfón? Nie je to také jednoznačné, ako by sa mohlo zdať.
Udržať nabitý svoj smartfón je z krátkodobého hľadiska jednoduchá záležitosť. Jednoducho ho zapojíte do nabíjačky a o chvíľu je plne nabitý.
Udržať baterku z dlhodobého hľadiska životaschopnú je však už komplikovanejší problém. A mnoho, pravdepodobne väčšina ľudí pri tom robí zásadnú chybu. Patríte k nim aj vy?
Pozor na túto chybu
Lítiovo-iónové batérie, ktoré sú prakticky vo všetkých bežných zariadeniach, sú chemicky predurčené na to, aby sa časom degradovali, udržujú stále menej nabitia a to málo, čo majú, vyprchá rýchlejšie ako predtým. Je nemožné zastaviť tento proces, ale je možné ho spomaliť.
Generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Cadex Electronics Isidor Buchmann v rozhovore pre server Gear Patrol poukázal na zásadnú chybu, ktorú robí väčšina vlastníkov smartfónov či iných zariadení.
Pre optimalizovanú výdrž batérie by váš smartfón podľa odborníka nikdy nemal klesnúť pod 20 percent alebo nad 80 percent. A to je ten problém, pretože bežne nechávame svoje zariadenie nabiť na sto percent. „Lítiovo-iónová batéria nemá rada, keď je úplne nabitá a teplá,“ vysvetľuje Buchmann z pohľadu dlhodobej životnosti batérie.
Vyhnite sa aj úplnému vybíjaniu
Nesprávny je aj opačný extrém. Pokiaľ často necháte svoj smartfón úplne vybitý, ohrozujete tým dlhodobú výdrž batérie. Podľa odborníka je to preto, že zakaždým, keď sa to stane, zníži sa počet zostávajúcich cyklov na lítium-iónovom článku.
Čím menej cyklov, tým menší počet nabití a kratšia zostávajúca životnosť batérie. Buchmann zdôrazňuje optimálny stav nabitia približne na 80 percent a začatia nabíjania pri 20 percentách.
„V tomto horizonte získate oveľa viac cyklov, ako keď budete zariadenie nabíjať do plna a nechávať úplne vybiť,“ doplnil.
Foto: ilustračné