Webnoviny - Svet

Nie sme tu pre zábavu, vyhlásil John Chilcot

WEBNOVINY.SK

LONDÝN 18. decembra (WEBNOVINY) – Predseda britskej komisie vyšetrujúcej okolnosti zapojenia sa Londýna do invázie do Iraku John Chilcot vo štvrtok vyhlásil, že cieľom vyšetrovania je zbieranie faktov a nie pobavenie verejnosti. Chilcot sa takto vyjadril na margo kritiky svojej osoby za údajne nedostatočne tvrdý prístup k predvolaným svedkom a nezverejnenie utajovaných faktov. Ako povedal, „nie sme tu pre to, aby sme získavali body, toto je seriózne vyšetrovanie“. Šéf britskej komisie zároveň potvrdil, že vtedajšieho premiéra Tonyho Bliara, ktorý o zapojení sa Veľkej Británie do vojny s Irakom rozhodol, bude vypočúvať verejne. Stať by sa tak malo v januári alebo vo februári, kedy okrem bývalého britského lídra príde na rad aj celý jeho vtedajší vládny kabinet.

Blair minulý týždeň potvrdil, že invázia do Iraku nezáležala na tom, či režim vtedajšieho irackého lídra Saddáma Husajna disponuje, alebo nedisponuje zbraňami hromadného ničenia. Podľa neho totiž bolo podstatné odstrániť Husajna a zvrhnúť jeho režim. Vtedajší Irak predstavoval hrozbu pre celý región, uviedol Blair na margo kontroverzného pripojenia sa k iniciatíve vtedajšieho amerického prezidenta Georgea W. Busha. Na Blairove slová reagovala organizácia Stop the War Coalition, ktorej predstavitelia tvrdia, že z pohľadu medzinárodného práva je ozbrojená akcia s cieľom zvrhnúť režim v inej krajine ilegálna.

Verejné vyšetrovanie okolností, za ktorých vstúpila Británia do vojny s Irakom napriek odporu verejnosti, sa začalo v novembri. Nariadil ho premiér Gordon Brown a poveril ním päťčlennú komisiu na čele so sirom Johnom Chilcotom. Komisia vypočuje predstaviteľov Blairovej vlády, ktorá stála na čele Británie v čase začiatku irackej vojny v marci 2003. Komisia síce bude skúmať opodstatnenie invázie do Iraku ako aj okolnosti účasti Británie na tejto vojne, no nemá kompetencie, aby určila, či bola vojna legálna. Invázia sa uskutočnila pre podozrenia, že Saddám Husajn vlastní zbrane hromadného ničenia. Tie sa však nikdy nenašli. Konečná správa komisie by mali byť hotová do konca roku 2010.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM