Webnoviny - Svet

Niekoľko rád pre rodičov prvákov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 31. augusta (WBN/PR) – Už o pár dní zasadnú do školských lavíc aj prváci. Rodičia prvákov musia zabezpečiť všetky školské pomôcky a naučiť dieťa novým povinnostiam. Zabudnúť by tiež nemali na finančné vzdelávanie svojich ratolestí. Preto prinášame niekoľko rád.

Vreckové do školy Základnou otázkou je otázka pravidelného vreckového. Ak to finančné možnosti rodiny umožňujú, Marek Andrejčák zo spoločnosti Salve Finance odporúča pravidelné vreckové pre prváčikov vo výške jedného eura na týždeň. „Vreckové môže rozvíjať žiaduce vlastnosti dieťaťa ako napr. vedieť si šetriť, tolerovať potreby iných členov domácnosti a nepresadzovať len svoje túžby, ktoré by pre rodičov boli finančnou záťažou,“vysvetľuje odborník zo spoločnosti Salve Finance. Deťom zvyšuje sebavedomie to, ak môžu samé rozhodovať o svojich peniazoch. Avšak Marek Andrejčák upozorňuje: „Sloboda, ktorú peniaze prinášajú je jedna strana mince. Tou druhou je zodpovednosť. A tu je nezastupiteľná rola rodičov. K nej musia rodičia svoje deti dennodenne viesť.“

Hotovosť alebo banková karta Dieťa môže dostávať vreckové v hotovosti, alebo dostane bankovú kartu. V tomto prípade odporúča odborník prvákom dávať hotovosť. Vysvetľuje: „Keďže nám ide o vybudovanie si samostatnosti aj zodpovednosti u našich detí, je dobré mať na pamäti aj cenu, ktorú za to môžeme zaplatiť. Ak náš prváčik stratí tých pár eur, alebo časť z nich, tak to nie je až taký problém. Ale pri kreditnej karte by tak nemuselo byť.“ Určite časom je dobré starším žiakom a študentom poskytnúť aj bankovú kartu, keď už budú zvyknutí pracovať s hotovosťou.

Poistenie dieťaťa Zodpovední rodičia by nemali zabúdať aj na nepredvídateľné udalosti, ktoré môžu postretnúť ich deti. Preto je na mieste otázka uzatvorenia dobrého a vhodného poistenia. Marek Andrejčák radí: „Výber samotného poistenia môže závisieť od toho či dieťa sa venuje nejakému športu, kde je predpoklad častejších úrazov. Alebo aký aktívny je život dieťaťa? Možnosti výberu sú buď samostatné úrazové poistenie, alebo sú možnosti v programoch rodičov vo forme pripoistenia si svojho dieťaťa.“ Potom môžu rodičia vyberať aj z možnosti poistenia so šetrením. Všeobecne môžeme hovoriť o dvoch druhoch a to životné poistenie s garantovaným úrokom alebo investičné životné poistenie. Základom dobrého rozhodnutia je schopnosť porozumieť finančným produktom a takisto kvalitné poradenstvo nezávislého odborníka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM