Webnoviny - Svet

Niektorí poistenci za preukaz zaplatia pokutu

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Poistencom, ktorí sa v minulom roku prepoistili medzi Všeobecnou a Spoločnou zdravotnou poisťovňou, alebo medzi Dôverou a Apollom, a nestihli v zákonom stanovenom termíne do 8. januára vrátiť preukazy, nehrozia žiadne pokuty. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Milan Michalič. „V prípade, ak poistenec nevrátil preukaz poistenca v zákonnej lehote, pričom ide o prepoistenie v rámci Všeobecnej a Spoločnej zdravotnej, alebo ide o prepoistenie v rámci Dôvery a Apolla, úrad nebude týchto poistencov postihovať pokutou, nakoľko v takom prípade nie je hrozba zneužitia preukazu poistenca,“ vyhlásil Michalič.

Práve preukazy pritom poistencom spájaných zdravotných poisťovní (ZP) spôsobovali najviac problémov. Platilo pritom, že všetky pôvodné preukazy poistencov, ako aj európske preukazy zdravotného poistenia ostali naďalej platné a poistenci ich nemuseli vymieňať. Povinnosť vrátiť do 8. januára tohto roku preukazy sa týkala iba tých, ktorí požiadali o zmenu zdravotnej poisťovne, to znamená, že riadne vyplnenú a podpísanú prihlášku odovzdali do 30. septembra 2009. Túto povinnosť si museli splniť aj poistenci, ktorí podávali prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne v uplynulom roku a prepoistili sa medzi Všeobecnou a Spoločnou zdravotnou alebo medzi Dôverou a Apollom.

Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná sa zlúčili k 1. januáru tohto roka na základe novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá vstúpila do platnosti 21. decembra 2009. Všeobecná zdravotná sa stala právnym nástupcom Spoločnej zdravotnej. Jediným akcionárom spojenej poisťovne je Slovenská republika, správu akcií vykonáva Ministerstvo zdravotníctva SR.

Dôvera a Apollo oznámili svoj zámer spojiť sa v polovici augusta vlaňajšieho roku. Tento krok však bol podmienený získaním súhlasu Protimonopolného úradu SR a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Protimonopolný úrad svoje konanie zastavil, úrad pre dohľad spojenie odsúhlasil 15. decembra 2009.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM