Webnoviny - Svet

Niektorí Slováci v Írsku nedostali hlasovacie lístky načas

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Niektorí Slováci žijúci v Írsku údajne nedostali hlasovacie lístky načas. Tvrdí to organizátor protestov Gorila Ireland Patrick Linhart.

Osobne pozná deväť ľudí, ktorí si nemohli uplatniť svoje občianske právo spoza hraníc. Je medzi nimi aj jedna z organizátoriek protestov Gorila Ireland, ktorá podľa Linharta dostala volebné lístky len v piatok.

„Dodržali všetky zverejnené podmienky a časové termíny, no niektorí nedostali lístky vôbec, iní ich dostali v takom čase, že už neboli schopní ich vyplniť, čiže im nebolo umožnené odvoliť,“ povedal pre agentúru SITA Linhart. Nazdáva sa, že poškodených je viac, preto založí na Facebooku výzvu, aby sa prihlásili.

Linhart sa dnes o 17:00 chystá za neumožnenie práva voliť „poďakovať“ volebnej komisii na Kutlíkovej 17 v bratislavskej Petržalke. „Nebudeme nič bojkotovať, nebudeme robiť žiadne problémy, nechceme nič ovplyvňovať, ale myslíme si, že je to dosť neférová hra, keď ľudia nemajú právo voliť zo zahraničia,“ konštatoval Linhart.

Podľa zákona musia Slováci žijúci v zahraničí najneskôr 50 dní pred dňom volieb požiadať obecný (mestský, miestny) úrad v mieste ich bydliska o voľbu poštou. V takom prípade im pošlú úradnú obálku s hlasovacími lístkami, a to najneskôr do 35 dní pred voľbami.

Svoj hlasovací lístok v úradnej obálke musia následne poslať späť na Slovensko tak, aby bol na úrade najneskôr v piatok 9. marca. Linhart považuje súčasný systém za nezmyselný.

Omnoho efektívnejšie by podľa neho bolo, keby sa do voľby zo zahraničia zapojili ambasády. „Prečo nám nie je umožnené voliť ako v ostatných normálnych demokratických štátoch, kde keď sa nenachádzate v krajine, idete na ambasádu v príslušnej krajine a odvolíte odtiaľ,“ pýta sa Linhart.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM